Co roku jest tak samo: mówisz sobie, że następny rok będzie twoim rokiem, że zaczniesz biegać, przestaniesz pić kawę, będziesz lepiej planować. I bez przerwy 31 stycznia te cele i aspiracje są za oknem - wracasz do picia podwójnego espresso w pośpiechu kończąc raport biznesowy na spotkanie, które jest już spóźnione o 5 minut.

Postanowienia noworoczne są trudne. Ale jeszcze trudniej jest je dotrzymać, gdy prowadzi się własną firmę. Przy większej odpowiedzialności i mniejszej ilości wolnego czasu to, co powinno być samodoskonaleniem, prowadzi jedynie do większego niepokoju i stresu.

W tym wpisie omówimy, dlaczego czujemy potrzebę wywierania dodatkowej presji każdego grudnia, dlaczego nigdy nie dotrzymujemy naszych postanowień i dlaczego to nie jest właściwie zła rzecz.

Dlaczego robimy noworoczne postanowienia? Historia corocznych obietnic

Postanowienie noworoczne to obietnica, którą składamy sobie, że zrobimy lub nie zrobimy czegoś, aby osiągnąć jakiś cel lub zerwać ze złym nawykiem. Ale skąd wzięła się ta tradycja?

Nowy Rok po raz pierwszy obchodzono ponad 4000 lat temu w starożytnym Babilonie. Babilończycy wierzyli, że początek roku to marzec, widząc w tym nadejście wiosny.

Starożytni Rzymianie przesunęli to na styczeń w 153 r. p.n.e., aby odzwierciedlić rzymskiego boga, od którego pochodzi nazwa tego miesiąca: Janus. Janus był wyobrażany jako mający dwie twarze - jedną patrzącą w przyszłość i jedną patrzącą w przeszłość w tym samym czasie. Janus był strażnikiem łuków i drzwi, a także początków i końców.

Tradycja robienia postanowień noworocznych rozpoczęła się za panowania Cezara, gdzie wszystkie postanowienia miały charakter moralny, np. by być życzliwym dla innych. Starożytni Rzymianie wierzyli, że Janus to dostrzeże, a następnie pobłogosławi ich w nadchodzącym roku.

Dlaczego nigdy nie dotrzymujesz swoich noworocznych postanowień

Trzeba przyznać, że w dzisiejszych czasach nie robimy postanowień noworocznych, aby udobruchać starożytnego rzymskiego boga. Ale czy to naprawdę powód, dla którego trudno nam trzymać się naszych celów?

...Nie, oczywiście, że nie! Oto pięć bardziej prawdopodobnych powodów, dla których nigdy nie dotrzymujesz swoich noworocznych postanowień.

 1. Stawiamy sobie zbyt duże cele
  Jednym z największych powodów, dla których walczymy o realizację naszych celów jest mentalność "go big or go home", która panuje wokół postanowień noworocznych. To nigdy nie jest mała zmiana, jak pamiętanie o użyciu płynu do płukania ust, gdy myjesz zęby; to duże zmiany, jak zmiana ścieżki kariery, wycinanie integralnej części obecnej diety, całkowicie zmieniając sposób pracy. To nie jest realistyczne, ani nie jest SMART.

  Zamiast sięgać do gwiazd, dlaczego nie spróbować wyznaczyć celów SMART? Proces ten pomaga podzielić cele na osiągalne kawałki. Tak więc, chcesz stracić 30lbs - zacząć od utraty 2lbs, następnie 5lbs, itp. Chcesz być lepszy w przygotowywaniu się do spotkań - zacznij się przygotowywać, zanim jeszcze wyślesz zaproszenie.
 2. Odwlekamy
  Prokrastynacja to sytuacja, w której unikasz wykonania pilnych lub mniej przyjemnych zadań na rzecz mniej pilnych i zazwyczaj bardziej pożądanych, jak np. odkurzanie całego domu, aby uniknąć wykonania rzeczywistej pracy. To może mieć ogromny wpływ na terminy i może wpływać na zarządzanie czasem - nie jest to dobry nawyk do wpadnięcia, jeśli jesteś właścicielem małej firmy!

  Ale jeśli twoim postanowieniem jest mniejsza prokrastynacja, to łatwiej powiedzieć niż zrobić - ponieważ prawdopodobnie będziesz prokrastynować o prokrastynacji! Większość ludzi wie, kiedy odwracają uwagę od zadania, które mają do wykonania. Dlatego, gdy masz ochotę na zmianę kierunku, spróbuj zmotywować się, dzieląc zadanie na mniejsze części.

  Na przykład pracuj tak długo, aż napiszesz jedną czwartą tego raportu, potem połowę, a potem trzy czwarte. To sprawia, że obciążenie pracą jest znacznie łatwiejsze do opanowania i oznacza większe prawdopodobieństwo ukończenia jej na czas.

 3. Robimy to sami
  Cele wymagają dużo czasu, wysiłku i zaangażowania. A kiedy musisz myśleć tylko o sobie, łatwo jest dopuścić do utraty dobrych nawyków. Jesteśmy bardziej produktywni (i bardziej skłonni do trzymania się czegoś), jeśli robimy to z kimś innym! Jeśli zrezygnujesz, to nie tylko zawodzisz siebie; zawodzisz również tę drugą osobę, co czyni nas bardziej odpornymi na kuszący pomysł rezygnacji z naszych noworocznych celów.

  Na przykład, możesz stworzyć wątek na forum małego biznesu zachęcając innych właścicieli firm do przyłączenia się do Ciebie w niektórych noworocznych wyzwaniach, aby pomóc wam wszystkim pozostać na dobrej drodze. Mówienie o swoich celach i dzielenie się nimi to świetny sposób na utrzymanie się na drodze.


 4. Robimy zbyt wiele, zbyt szybko
  Wiesz, jak to jest, gdy idziesz na siłownię w grudniu i nie ma nikogo, ale potem przyjść w styczniu wydaje się, że wszyscy i ich dziadkowie zapisali się? Na początku roku, to jest łatwe do nurkowania prosto do nowej rutyny! Ale jeśli pójdziesz za ostro, za szybko, może to nie być trwałe w dłuższej perspektywie. Wprowadzanie mniejszych, możliwych do opanowania nawyków stopniowo jest o wiele bardziej zrównoważonym sposobem na poprawę siebie w nowym roku.

 5. Tak naprawdę nie chcemy się zmieniać
  Motywacja jest kluczowym czynnikiem wyzwalającym zmiany w naszym życiu. Jesteśmy zmotywowani przez nasze potrzeby, chęci i pragnienia. Jeśli więc nie jesteśmy zmotywowani do osiągnięcia czegoś, ważne jest, aby zadać sobie pytanie: czy jest to coś, czego naprawdę chcesz? A jeśli tak, to czy chcesz tego na tyle, by zmienić swoje nawyki?

  Zmiana jest łatwiejsza do powiedzenia niż wykonania. A jeśli nie jesteś skłonny włożyć ciężkiej pracy, aby dokonać tej zmiany, prawdopodobnie wypadniesz z wagonu zanim skończy się miesiąc.

Co powinieneś zrobić zamiast tego?

Może więc postanowienia noworoczne nie są najlepszym sposobem na osiągnięcie celów i zmianę nawyków... Ale jeśli naprawdę poważnie myślisz o wykorzystaniu nowego roku jako okazji do rozpoczęcia roku samodoskonalenia, oto kilka rzeczy, które możesz wypróbować, aby pomóc sobie w drodze.

 1. Pętla nawyków
  Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na osiągnięcie swojego postanowienia jest przekształcenie go w nawyk. Pętla nawyku opisuje, jak działają wszystkie nawyki, zarówno dobre, jak i złe. Składa się z trzech elementów: podpowiedzi, rutyny i nagrody. Uważa się, że rozumiejąc, jak działają te trzy elementy, można łatwiej zmienić złe nawyki i wyrobić sobie dobre.

  Wskazówka
  Wskazówka jest tym, co wyzwala nawyk. Może to być czas, miejsce, osoba lub działanie. Na przykład, bodźcem może być obudzenie się, które wyzwala rutynę w postaci chęci wypicia filiżanki herbaty. Podpowiedzią może być nawet filiżanka herbaty, która wyzwala rutynę polegającą na chęci zjedzenia z nią ciastka!

  Rutyna
  Rutyna to działanie, które podejmujesz po doświadczeniu wskazówki. Jeśli chcesz zmienić zły nawyk, to jest to zachowanie, które będziesz chciał zmienić.

  Nagroda
  Nagroda jest tym, co wzmacnia nawyk i sprawia, że chcesz to robić dalej. W powyższych przykładach pierwszą nagrodą byłaby filiżanka herbaty, w drugim przykładzie nagrodą jest ciastko.

  Gdybyś chciał zmienić zły nawyk, skróciłbyś pętlę i zmienił swoją rutynę po doświadczeniu bodźca. Aby wyrobić sobie nowy nawyk, należy zacząć od wskazówki. Na przykład, mając bezmięsne poniedziałki w każdy poniedziałek wieczorem lub pisząc e-mail marketingowy w każdą środę rano. Spróbuj eksperymentować ze swoimi nagrodami, aby znaleźć zdrowy sposób na leczenie siebie.
 2. Małe zmiany
  Nie czuj się tak, jakbyś musiał przebudować cały swój styl życia tylko dlatego, że jest styczeń. To zbyt duża presja i doskonały przepis na poczucie winy i rozczarowanie. Wybierz jeden lub dwa cele, nad którymi chcesz pracować przez cały rok - jest to o wiele bardziej rozsądne (i możliwe do zrealizowania). Napisz listę wszystkich potencjalnych postanowień dla swojego biznesu i wybierz dwa, które prawdopodobnie będą miały najbardziej pozytywny wpływ.
 3. Stwórz cele na cały rok
  Kto powiedział, że trzeba zostawić to do nowego roku, aby stworzyć cele? Powinieneś wyznaczać cele kilka razy w roku, kiedy tylko pasuje to do Twojego biznesu (lub życia!), a nie kiedy pasuje to do kalendarza. Jeśli chcesz coś w sobie zmienić, nie odkładaj tego na później - zacznij już teraz. Wtedy, gdy wszyscy będą robić swoje postanowienia w nowym roku, będziesz już na dobrej drodze do osiągnięcia swoich celów!

Jaki jest więc główny wniosek?

Posiadanie celów pomaga nam iść do przodu. Motywują nas do produkcji niesamowitej pracy i robienia niesamowitych rzeczy - potrzebujemy ich w naszym życiu. Ale nie musimy koniecznie ładować naszego nowego roku z niesamowitymi obietnicami, które robią niewiele poza stresem i pozostawiają cię z poczuciem rozczarowania sobą. Dlaczego więc nie pominąć postanowień i nie skupić się na swoim biznesie w bardziej holistyczny sposób? Z mniejszymi, osiągalnymi celami rozłożonymi na cały rok!