Spot UV to fajna technika, która sprawia, że niektóre obszary dokumentu stają się błyszczące. Dzięki temu każdy obszar, który ma się wyróżniać na tle matowej laminacji, jest naprawdę atrakcyjny. Wymaga to jednak nieco dodatkowej pracy na etapie projektowania, aby upewnić się, że projekt został prawidłowo skonfigurowany w celu uzyskania pożądanego efektu Spot UV.

Co to jest Spot UV w druku i jak to działa?

Spot UV to końcowe wykończenie procesu drukowania. Oznacza to, że najpierw nakładane są wszystkie warstwy farby, dodawana jest ewentualna laminacja papieru i kończony jest proces suszenia. Następnie drukowany jest materiał Spot UV na papierze w postaci bezbarwnego połysku, a następnie suszony, aby uzyskać gotowy efekt.

Wybór obszarów do druku Spot UV

Jeśli chodzi o Spot UV, obowiązuje ogólna zasada "mniej znaczy więcej". Wynika to z faktu, że jest to wyjątkowa tekstura, która nadaje głębię dokumentowi - ale jeśli użyjesz jej zbyt dużo, może to negatywnie wpłynąć na efekt końcowy. Ideą UV punktowego jest zwrócenie uwagi na wybrane obszary poprzez stworzenie kontrastu w fakturze - zbyt duża ilość spowoduje, że to dramatyczne wykończenie stanie się słabe, ponieważ zleje się z innymi elementami.

Jeśli chcesz uzyskać pełny połysk na swoim dokumencie, istnieją inne sposoby, aby to osiągnąć, takie jak wybór laminacji z połyskiem (zamiast matowej lub aksamitnej) podczas procesu zamawiania.

Warto również pamiętać, aby nie umieszczać Spotu UV w pobliżu zagięć! Wykończenie o wysokim połysku, jeśli zostanie umieszczone na zagięciu, może pęknąć lub odkleić się, ponieważ staje się kruche po przecięciu. Dzieje się tak, ponieważ połysk zależy od regularnego napięcia powierzchniowego - a składanie i marszczenie może osłabić wykończenie, powodując pęknięcia.

Co należy podświetlić?

Dzięki Spot UV możesz sprawić, że każdy element dokumentu będzie się wyróżniał bardziej niż pozostałe. W przypadku wizytówek jest to zazwyczaj logo firmy lub jej nazwa. Tekst jest łatwy do wykonania z wykończeniem Spot UV i może sprawić, że wizytówka będzie wyglądać naprawdę elegancko i profesjonalnie.

Być może zechcesz zwrócić uwagę na ikony mediów społecznościowych lub adres swojej strony internetowej. Możesz nawet wyróżnić jedno zdjęcie, które pokazuje, czym zajmuje się Twoja firma - to naprawdę zależy tylko od Ciebie!

Więcej sposobów wykorzystania Spotu UV

Wykończenie Spot UV można stosować na pustym tle - nie ma potrzeby umieszczania za nim koloru. Błyszczące wykończenie jest nakładane jako osobna warstwa w procesie drukowania, więc jeśli chcesz urozmaicić zwykłe białe (lub w innym jednolitym kolorze) tło, możesz dodać teksturę za pomocą kropek lub wzorów Spot UV.

Możesz także użyć Spot UV na tle blokowym, aby nadać głębię i teksturę, co nada mu elegancki wygląd, jak w tym przypadku:

Jak skonfigurować dokument graficzny do druku Spot UV

Oto część techniczna, na którą czekałeś! Spot UV można łatwo utworzyć na etapie projektowania projektu: znacznie trudniej jest (lub jest to niemożliwe, jeśli dokument końcowy jest w formacie JPEG) wrócić i dodać wskazówki Spot UV później.

W programie projektowym utwórz dodatkową warstwę i nadaj jej nazwę Spot UV.

Następnie wybierz lub stwórz bardzo jasny kolor (w instantprint używamy pomarańczowego) i zapisz go jako "Spot UV".

Przejdź do pierwszej warstwy (warstw) dokumentu i skopiuj wszystkie elementy, które mają być wyróżnione za pomocą Spot UV. Następnie wklej te elementy na nową warstwę Spot UV, dokładnie w tym samym miejscu.

W przypadku wszystkich elementów dodanych do warstwy Spot UV pokoloruj je zapisanym kolorem Spot UV. Twoja ostateczna praca będzie wyglądać dość dziwnie, gdy zobaczysz wszystkie warstwy razem!

Następnie możesz przesłać swój dokument PDF do sprawdzenia. To od Ciebie zależy, czy chcesz wysłać osobny dokument dla warstwy Spot UV i oryginalnej warstwy projektu graficznego, czy też jeden plik PDF. Twoja próbka zostanie przesłana z trzema stronami: jedną przedstawiającą warstwę grafiki, jedną przedstawiającą tylko warstwę Spot UV oraz jedną z nałożonymi na siebie obiema warstwami, abyś mógł sprawdzić, czy Spot UV jest prawidłowo wyrównany z oryginalną grafiką.

Instrukcje krok po kroku i zdjęcia przedstawiające, jak powinna wyglądać Twoja warstwa Spot UV, znajdziesz na stronie Przewodnik po projektach graficznych Spot UV.

Na jakich produktach drukarskich mogę stosować Spot UV?

Jako drukarnia UV, oferujemy lakierowanie UV na następujących produktach:

  • Jedwabne wizytówki Premium

Spot UV to świetny sposób na dodanie efektu "wow" do Twojego projektu wizytówki. Pamiętaj, aby przy składaniu zamówienia wybrać laminację matową, a następnie opcję "Spot UV".

Kliknij tutaj, aby zobaczyć całą naszą ofertę bezpłatnych szablonów wizytówek Spot UV do pobrania.

  • Ulotki

Zareklamuj swoją ofertę w dobrym stylu dzięki ulotkom Spot UV! Ulotki są tak namacalną formą marketingu, że ich wygląd wpływa na sposób, w jaki konsumenci postrzegają Twoją markę. Dodanie połysku punktowego do projektu ulotki dodaje dodatkową warstwę zainteresowania i sprawia, że Twoja promocja się wyróżnia. Wybierz laminację matową na naszych ulotkach classic i premium silk.

  • Teczki prezentacyjne

Zrób wrażenie na uczestnikach następnej konferencji dzięki wspaniałym folderom prezentacyjnym z aplikacją Spot UV na okładce. Idealny do rozdawania przed prezentacjami lub jako sposób na zebranie wszystkich materiałów marketingowych podczas wydarzeń. Spot UV na matowej okładce folderu to wysokiej klasy rozwiązanie dla Twojej marki.

Najważniejsze wskazówki

  • Zachowaj zasadę 3 mm: zawsze umieszczaj obszary Spot UV w odległości co najmniej 3 mm od krawędzi strony lub zagięcia, aby zapobiec pękaniu podczas procesu składania lub cięcia.
  • Im mniej Spotu UV użyjesz, tym bardziej będzie się on wyróżniał!
  • Pamiętaj, aby wybrać laminację matową, ponieważ Spot UV wymaga pewnego napięcia powierzchniowego, którego nie zapewniają laminacje z połyskiem (w przeciwnym razie połysk może "wsiąknąć" w powierzchnię, a tego nikt nie chce!).
  • Przesyłając nam projekt Spot UV, wyślemy Ci trzystronicowy wydruk próbny w formacie PDF, pamiętaj więc, aby sprawdzić wszystkie trzy strony pod kątem wyrównania, kolorów i pisowni.
  • Aby uzyskać więcej informacji na temat konfiguracji projektu, zapoznaj się z naszym przewodnikiem Spot UV.