W związku ze zmianami w restrykcjach Covid-19 w Anglii, od 30 listopada 2021 roku, są miejsca, w których zgodnie z prawem należy nosić maskę lub nakrycie twarzy. Podczas gdy wielu klientów przyzwyczaiło się do pozostawiania swoich masek w domu w okresie letnim, kiedy ograniczenia zostały złagodzone, wiele firm zwraca się do druku, aby przypomnieć społeczeństwu o nowych przepisach dotyczących zakrywania twarzy. Zmiana prawa jest w dużej mierze spowodowana pojawieniem się wariantu Omicron koronawirusa.

Oto wszystko, co musisz wiedzieć o angielskich przepisach dotyczących masek na twarz oraz kilka wskazówek dotyczących ustalania oczekiwań klientów, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim pracownikom w Twojej firmie tej zimy.

Jakie są nowe zasady dotyczące noszenia masek na twarz w Anglii?

Prawo w Anglii uległo zmianie, co oznacza, że obecnie noszenie maski na twarzy w zamkniętych centrach handlowych, węzłach komunikacyjnych i podczas korzystania z transportu publicznego jest wymogiem prawnym.

W innych pomieszczeniach zamkniętych, takich jak restauracje, zachęca się do noszenia masek na twarz w zatłoczonych i zamkniętych przestrzeniach, jednak nie jest to wymóg prawny.
Dzieci poniżej 11 roku życia są zwolnione z noszenia nakryć twarzy w takich miejscach, jak również osoby niepełnosprawne lub chore, które nie mogą nosić nakryć twarzy.

Gdzie muszę nosić nakrycie twarzy?

O ile nie jesteś zwolniony z noszenia nakrycia twarzy, musisz je nosić podczas odwiedzania następujących miejsc w pomieszczeniach zamkniętych w Anglii od 30 listopada 2021 r:

 • Sklepy i supermarkety
 • Centra handlowe
 • Domy aukcyjne
 • Urzędy pocztowe, banki, towarzystwa budowlane, prawnicy i księgowi, unie kredytowe, firmy oferujące pożyczki krótkoterminowe, kluby oszczędnościowe i firmy świadczące usługi pieniężne
 • Agencje nieruchomości i pośrednictwa w wynajmie
 • Lokale oferujące zabiegi pielęgnacyjne i upiększające
 • Apteki
 • Lokale świadczące usługi weterynaryjne
 • Galerie detaliczne
 • Detaliczne biura podróży
 • Lokale gastronomiczne bez miejsca do konsumpcji żywności lub napojów na miejscu
 • Transport publiczny, taksówki i prywatne wypożyczalnie pojazdów
 • Każdy samochód lub mały samochód dostawczy podczas profesjonalnie prowadzonej lekcji jazdy, praktycznego egzaminu na prawo jazdy lub podczas jednego z praktycznych egzaminów na udzielanie instrukcji jazdy oraz podczas wszystkich lekcji i egzaminów na samochody ciężarowe
 • węzły komunikacyjne, np. lotniska, dworce autobusowe, kolejowe i autokarowe.

Maski na twarz są również wymagane w placówkach służby zdrowia, takich jak przychodnie lekarskie i szpitale, a także podczas wizyt w domach opieki, w celu spełnienia wytycznych dotyczących zapobiegania i kontroli zakażeń (IPC).

Przy wchodzeniu do tych miejsc należy mieć założoną maskę na twarz.

Czy pracownicy muszą nosić nakrycia twarzy w pracy?

Poza tym, że klienci muszą nosić maski na twarz w tych miejscach, przepisy stanowią również, że pracownicy muszą nosić maski na twarz, gdy pracują w miejscach, które są otwarte dla publiczności.

Jeśli Twoi pracownicy chcą nosić maski na twarzy w innych miejscach pracy, jest to również dozwolone i zaleca się, abyś zachęcał i wspierał tych członków zespołu, aby to robili.

Czy mogę zostać ukarany grzywną za nienoszenie maski na twarz?

Ponieważ noszenie maski twarzowej w zamkniętych pomieszczeniach handlowych i transportowych jest obecnie prawnie wymagane w Anglii, w przypadku nieprzestrzegania tego wymogu mogą zostać nałożone kary.

Rząd zaleca, aby firmy używały oznakowania w celu egzekwowania zgodności wśród klientów, przypominając im o konieczności założenia maski przed wejściem do lokalu.

Funkcjonariusze transportu mogą również odmówić dostępu do transportu publicznego członkom społeczeństwa odmawiającym założenia maski na twarz.

W razie potrzeby, policjanci i funkcjonariusze Transport for London (TfL) mogą egzekwować ustaloną karę w wysokości 200 funtów za pierwsze wykroczenie, która jest zmniejszona do 100 funtów, jeśli zostanie zapłacona w ciągu 14 dni. Powtarzający się przestępcy będą mieli podwojoną karę po każdym wykroczeniu i nie otrzymają odliczenia. Na przykład, drugie wykroczenie oznacza karę £400, trzecie wykroczenie skutkuje karą £800, itd. aż do maksymalnej kwoty £6,400.

Jakie są przepisy dotyczące zakrywania twarzy w Szkocji, Walii i Irlandii Północnej?

Przepisy dotyczące masek i zakryć twarzy różnią się w poszczególnych krajach Zjednoczonego Królestwa. W Szkocji przepisy dotyczące noszenia masek na twarz w miejscach publicznych nie uległy zmianie, ponieważ zachowano te środki po odejściu od przepisów poziomu zerowego w dniu 9 sierpnia 2021 roku.

Oznacza to, że dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia w Szkocji są zobowiązani do noszenia masek na twarz we wszystkich tych samych miejscach, co poziom zero, w tym w sklepach, miejscach gościnnych i w transporcie publicznym. Maski mogą być zdejmowane podczas tańca, picia i spożywania posiłków.

Uczniowie i nauczyciele w szkołach średnich w Szkocji muszą nadal nosić maski na twarz i pozostawać w odległości 1 m od siebie.

W Walii zakrywanie twarzy nie jest już wymagane w obiektach hotelarskich, jednak jeśli firma uznała to za rozsądny środek w ramach oceny ryzyka, ma prawo wymagać od klientów noszenia masek.

Podobnie, maski na twarz nie są już wymagane podczas ceremonii ślubnych w Walii, chyba że na podstawie oceny ryzyka uznano to za uzasadniony środek.

Maski twarzowe muszą być noszone we wszystkich innych pomieszczeniach zamkniętych w Walii.

W Irlandii Północnej noszenie maski twarzowej we wszystkich pomieszczeniach zamkniętych stało się obowiązkowe 24 maja 2021 roku. Obejmuje to sklepy, restauracje i transport publiczny. Jeśli pracujesz w zamkniętej przestrzeni publicznej, jesteś również zobowiązany do noszenia maski na twarz.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, czy nosić maskę lub osłonę twarzy, zaleca się jej noszenie, a także zachowanie dystansu społecznego.

Jak osłony twarzy wpływają na ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa

Dowody naukowe potwierdzają, że stosowanie maseczek na twarz, obok innych środków bezpieczeństwa Covid, takich jak szczepionki i zachowanie dystansu społecznego, jest sposobem na ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Osoby zarażone wirusem często nie są świadome, że go mają, ale może on rozprzestrzeniać się poprzez kropelki powietrza, gdy kaszlą, kichają, mówią lub oddychają. Wirus jest przekazywany dalej, gdy inni ludzie wdychają te kropelki powietrza.

Zgodnie z wynikamiwielu badań, noszenie maski na twarzy może zablokować do 80% tych kropli przed wydostaniem się do powietrza. Mogą one również zapobiec wdychaniu około 50% kropelek.

Oznakowanie jest zalecanym sposobem informowania klientów o nowych zasadach i określania oczekiwań dotyczących przestrzegania prawa podczas odwiedzania Twojej firmy. Niezależnie od tego, czy szukasz tymczasowego oznakowania zewnętrznego z materiału correx, które można poddać recyklingowi po złagodzeniu przepisów, czy też plakatów do witryn sklepowych, sprawdź naszą ofertę bezpłatnych szablonów bezpieczeństwa COVID, dzięki którym projektowanie i drukowanie znaków będzie tak szybkie i łatwe, jak to tylko możliwe.