Przed pojawieniem się Internetu zamawianie materiałów drukowanych było zarówno czasochłonne, jak i kosztowne. Na szczęście, wprowadzenie druku cyfrowego wraz z całą tą nową technologią sprawiło, że zamawianie materiałów drukowanych stało się prostsze i znacznie tańsze. W dzisiejszych czasach wystarczy przygotować grafikę na własnym komputerze, zapisać ją w formacie PDF i przesłać do drukarni internetowej, a materiały zostaną dostarczone do domu szybciej niż kiedykolwiek wcześniej.

W minionych dniach, drukowanie było o wiele bardziej pracochłonne niż ludzie mogą sobie zdawać sprawę. Cała ta praca dodawała się dla klienta, czyniąc drukowanie prawdziwym drenażem finansowym. Ulotki drukowane w kolorze mogą kosztować setki funtów, nawet przy niewielkiej ich ilości. Ponadto, czas oczekiwania na gotowy produkt był znacznie dłuższy, bardziej przypominał tygodnie niż kilka dni na otrzymanie nawet podstawowej broszury.

W związku z tym wiele osób dokładało wszelkich starań, aby nic nie poszło nie tak podczas procesu produkcji. Jeśli z jakiegokolwiek powodu konieczny był dodruk, nawet tak drobny jak literówka, konsekwencje (w zakresie robocizny i kosztów) wywierały dodatkową presję zarówno na drukarnie, jak i na klientów. Z tego powodu, zanim grafika i tekst zostaną wysłane do drukarni, musiały zostać dokładnie sprawdzone, a często drukarnie musiały dostarczyć klientom proof kontraktowy, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku, zanim jeszcze drukarnia rozpoczęła produkcję materiałów końcowych. Przed podpisaniem umowy klient musiał ją jeszcze dokładnie sprawdzić. Wszystko to oznaczało dodatkowe koszty (i wiele kłopotów!) po stronie klienta.

Na szczęście dziś drukowanie jest znacznie prostszym i mniej stresującym procesem! Wspomniana wcześniej modernizacja technologii druku znacząco obniżyła koszty i znacznie skróciła czas potrzebny na wyprodukowanie gotowego produktu. Oprócz tego, że jest to szybsze i tańsze, technologia znacznie ułatwiła osobom nieobeznanym z procesem drukowania szybkie wytworzenie własnych materiałów, które im się podobają, oraz zamówienie produktów według ich dokładnej specyfikacji.

Niestety, wszystko to ma swoje minusy. Jest to częsty problem, który przysparza klientom Print-Print wiele kłopotów (i w końcu), czasu i pieniędzy. Ponieważ drukowanie jest stosunkowo niedrogie w dzisiejszych czasach, wydaje się, że ludzie mniej obawiają się konieczności ponownego drukowania niż kiedyś. Oznacza to, że nie poświęcają tyle uwagi i czasu na sprawdzenie swoich prac przed oddaniem ich do druku. Każdego dnia mój zespół styka się z pracami dostarczonymi przez klientów, w których pojawiają się rażące błędy ortograficzne, literówki lub nieścisłości.

Choć w Print-Print nie mamy nieskończonej ilości czasu na dokładne czytanie każdej pozycji otrzymanej do druku, jeśli natrafimy na błąd, staramy się uświadomić go klientowi przed podjęciem dalszych kroków. Ponadto, możemy dostarczyć bezpłatny wydruk próbny, który pozwoli klientowi dostrzec wszelkie problemy, zanim zamówienie zostanie wydrukowane w całości. Dzięki ich ciężkiej pracy, przedruki są rzadko potrzebne, ponieważ błędy są wychwytywane na etapie proofingu.

Niestety, nawet z ich usługą proofingu, niektóre błędy przedostają się do etapu drukowania, a klient musi zapłacić za ponowne wydrukowanie zamówienia. Istnieje jednak sekret bezstresowego drukowania: przed wysłaniem swoich prac zawsze dokładnie je przejrzyj, aby upewnić się, że nie ma żadnych rażących błędów! W ten sposób będziesz zadowolony z otrzymanego produktu końcowego.