Papier występuje zazwyczaj w wielu formach, znanych pod fachową nazwą "stock". Możesz określić najlepszy papier dla Twojego projektu tylko wtedy, gdy znasz różne rodzaje dostępnych zapasów papieru, jak opisano poniżej. Zwróć uwagę na różne rodzaje papieru i ich przydatność do Twojego projektu.

Papier powlekany

Ten rodzaj papieru, jak sugeruje tytuł, ma rodzaj powłoki, która jest zwykle wykonana z glinki porcelanowej i jest używana do uzyskania jedwabistego wykończenia. Papier powlekany posiada również pewne błyszczące wykończenie, które może być jedwabiste lub matowe i najlepiej nadaje się do projektów wymagających delikatnego wykończenia. Z tego powodu papier powlekany jest również nazywany papierem artystycznym i jest najlepszym przykładem tego rodzaju papieru. Jest to papier używany do drukowania ulotek, menu, broszur i prospektów, które są tak często spotykane w korespondencji reklamującej różne produkty i usługi.

Papier niepowlekany

Jest to papier, który nie posiada powłoki z glinki porcelanowej ani błyszczącego wykończenia. Nie jest on tak gładki jak papiery powlekane, ponieważ ma lekko ziarnistą fakturę. Jest to najczęściej spotykana forma papieru w lokalnych sklepach z artykułami papierniczymi i jest idealny do stosowania w drukarkach laserowych i kserokopiarkach. Jest to również preferowany rodzaj papieru do papeterii biznesowej i jest powszechnie używany w tym celu. Papier niepowlekany staje się coraz bardziej popularny przy drukowaniu prestiżowych broszur i katalogów dla firm, które chcą nadać swojemu wizerunkowi bardziej naturalny charakter, ale bez wydatków na materiały z recyklingu, i z tego powodu stanowi on najlepszą alternatywę dla powlekanego papieru artystycznego. Ta kategoria papieru jest również dostępna w kilku odmianach, takich jak:

Papier typu "Laid

Jest to najwyższej jakości papier, który często jest teksturowany we wzory, takie jak linie równoległe. Niektóre z tych wzorów są wykonywane ręcznie i jest to najchętniej wybierany papier do papeterii firmowej, który nadaje jej prestiżu i klasy.

Papier typu woven

Jest to również papier najwyższej jakości, podobnie jak papier kładziony, ale nie posiada wzorów teksturowanych lub prążkowanych, które można znaleźć w papierze kładzionym. Ten papier jest również szeroko stosowany w papeterii firmowej. Nie jest on jednak tak klasyczny jak papier kładziony, jeśli chodzi o papeterię firmową.

Papier bond: Jest to najbardziej powszechny rodzaj papieru niepowlekanego, który można znaleźć w wielu biurach, dużych i małych. Jest on znany jako papier ekonomiczny lub niepowlekany papier woven. Jest to typ papieru powszechnie używany w faksach i kserokopiarkach.

Recykling

Materiał z recyklingu jest, jak to się mówi, wykonany z odnawialnej masy papierowej nadającej się do ponownego wykorzystania. Istnieje wiele różnych rodzajów materiałów z recyklingu, w tym częściowo z recyklingu i w pełni z recyklingu. Zazwyczaj im wyższy procent papieru pochodzi z recyklingu, tym bardziej prawdopodobne jest, że stanie się on biały. Wysokobiały materiał jest zazwyczaj wynikiem tego, że został wyprodukowany w wysokim stopniu, a włókna papierowe są wybielane w celu uzyskania jak najbielszego koloru. Większość materiałów z recyklingu przypomina biel, ale nie jest to szkodliwe dla produktu końcowego, a jedynie zwiększa jego "zrównoważone" właściwości. Co więcej, papier z recyklingu jest droższy od innych.