Od 6 kwietnia 2022 r. wszystkie brytyjskie firmy zatrudniające ponad 250 pracowników są prawnie zobowiązane do umieszczania w swoich menu informacji o kaloriach w przypadku większości sprzedawanych przez nie produktów spożywczych i napojów. Aby wyposażyć Cię we wszelką potrzebną wiedzę na temat tego nowego wymogu, stworzyliśmy ten kompleksowy przewodnik, który pomoże Ci się z tym uporać.

Jakich rodzajów firm to dotyczy?

Nowy wymóg obejmuje szereg firm sprzedających nieopakowaną żywność i napoje do natychmiastowej konsumpcji, w tym:

  • restauracje, bary szybkiej obsługi, kawiarnie, puby i supermarkety
  • usługi dostawy do domu i aplikacje innych firm sprzedające żywność
  • kawiarnie w większych sklepach i obiektach, np. kawiarnie w supermarketach i punkty sprzedaży w obiektach rozrywkowych, takich jak kina
  • Specjalistyczne sklepy spożywcze, piekarnie i sklepy ze słodyczami
  • catering kontraktowy dla stołówek i na imprezy
  • Przedsiębiorstwa transportu krajowego, takie jak samoloty, pociągi i promy

Nowe przepisy dotyczą tylko przedsiębiorstw zatrudniających ponad 250 pracowników. Rząd zachęca również mniejsze firmy do wprowadzenia etykietowania kalorycznego przy kolejnej aktualizacji menu, jednak nie jest to wymóg prawny.

Dlaczego etykiety z kaloriami na menu są obowiązkowe?

Nowe wymogi dotyczące oznaczania kalorii w menu zostały wprowadzone w ramach strategii rządu brytyjskiego mającej na celu "podniesienie poziomu" zdrowia narodu i zmniejszenie poziomu otyłości w kraju. Szacuje się, że schorzenia związane z otyłością kosztują NHS 6,1 miliarda funtów rocznie. Obecnie dwie trzecie dorosłych ma nadwagę lub jest otyłych, a jedno na troje dzieci kończy szkołę podstawową z nieprawidłową wagą.

Konsumenci są przyzwyczajeni do tego, że podczas zakupów w supermarkecie na produktach spożywczych znajdują się informacje o ich wartościach odżywczych, jednak wielu z nich nie wie, ile kalorii spożywa jedząc na mieście lub korzystając z dań na wynos.

W czasie pandemii liczba spożywanych posiłków na wynos wzrosła o 42%, a 60% konsumentów twierdzi, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy zamówi taką samą ilość jedzenia na wynos, co podtrzymuje wzrost rynku napędzany trwałą zmianą zachowań konsumentów. Istnieje nadzieja, że dzięki podawaniu informacji o kaloriach ludzie będą chętniej dokonywać świadomych wyborów podczas jedzenia poza domem i zamawiania jedzenia na wynos.

W badaniu przeprowadzonym przez Office for Health Improvement and Disparities na temat redukcji kalorii 79% respondentów zgodziło się, że menu powinno zawierać informacje o liczbie kalorii w jedzeniu i napojach.

Jak oznaczać kalorie w menu?

Istnieją cztery kluczowe czynniki, które należy rozważyć przy dodawaniu etykiet z kaloriami do menu, aby zachować zgodność z najnowszymi wytycznymi:

  • Należy podać zawartość energetyczną pozycji menu w kilokaloriach (kcal).
  • Należy również podać informację o wielkości porcji danej pozycji menu (np. porcja dla jednej osoby).
  • Informacja musi być umieszczona w miejscu, w którym klient decyduje, jaką żywność kupić (np. w menu kawiarni lub na tablicy z menu fast-foodów).
  • Menu musi również zawierać informację o zalecanym spożyciu (np.: Dorośli potrzebują około 2000 kcal dziennie).

Gdzie musi być umieszczona informacja o kaloriach?

Kalorie muszą być oznaczone w momencie, gdy klient dokonuje wyboru jedzenia i napojów w twoim lokalu. Oznacza to, że informacja o kaloriach może być wymagana na drukowanych menu, tablicach menu, menu online, aplikacjach innych firm i platformach dostarczających jedzenie, aby poinformować klientów przed złożeniem zamówienia.

Czy są jakieś wyjątki od dodawania kalorii do menu?

Istnieją pewne wyjątki od nowych wymogów dotyczących etykietowania kalorii. Jednym z nich jest to, że artykuły spożywcze, które znajdują się w menu tylko przez 30 dni w roku lub krócej, nie muszą być opatrzone etykietą kalorii.

Chociaż wszystkie niepakowane napoje bezalkoholowe muszą zawierać liczbę kalorii, wszystkie napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,2% ABV są wyłączone z nowych wytycznych, co oznacza, że nie trzeba będzie podawać liczby kalorii dla tych pozycji.

W jaki sposób będą egzekwowane nowe wymagania dotyczące menu?

Nowe przepisy są wymogiem prawnym i jako takie będą egzekwowane. Przepisy będą egzekwowane przez władze lokalne, a także przez Departament Zdrowia i Opieki Społecznej (Department of Health and Social Care), który będzie ponosił dodatkowe koszty związane z egzekwowaniem tych zasad.

Nieprzestrzeganie nowych przepisów oznacza, że możesz zostać uznany za winnego wykroczenia i zostać ukarany grzywną w wysokości 2500 funtów.

Aktualizowanie jadłospisów

Upewnij się, że Twoje menu jest w pełni zgodne z najnowszymi przepisami i zamów nowy, świeży zestaw. Mamy wszystko, czego potrzebujesz - składane menu na wynos, duże menu na podkładkach lub gadżety stołowe, które pomogą Ci sprzedać sezonowe specjały! Już dziś zapoznaj się z naszą pełną ofertą materiałów drukowanych dla restauracji i punktów sprzedaży na wynos.