Z restrykcjami zamknięcia mają złagodzić jeszcze raz w Anglii w dniu 19 lipca, wielu pracowników biurowych, którzy pracowali zdalnie od marca ubiegłego roku, zacznie napływać z powrotem do swoich miejsc pracy, być może po raz pierwszy od początku pandemii.

Pandemia wirusa Covid-19 zmieniła nasze postrzeganie wielu rzeczy; zdmuchiwanie świeczek na tortach, lizanie kopert, aby się przykleiły, a nawet oglądanie starych filmów i programów telewizyjnych rozgrywających się w zatłoczonych barach lub na dworcach kolejowych to wystarczające powody, aby przyprawić nas o gęsią skórkę po roku społecznego dystansu i noszenia masek.

Mając to na uwadze, chcieliśmy sprawdzić, które biurowe zwyczaje - które były uważane za całkowicie normalne (jeśli w ogóle były "uważane") - są obecnie postrzegane jako obrzydliwe.

Przeprowadziliśmy ankietę wśród 1000 pracowników w Wielkiej Brytanii, z których 45% stwierdziło, że po koronawirusie są bardziej świadomi obrzydliwych zwyczajów panujących w miejscu pracy. Oto, czego dokładnie chcieliby, aby zakazano im po powrocie do pracy.

Nagroda za najgorszy nawyk biurowy wędruje do...

Jednym z pierwszych pytań, na które wiedzieliśmy, że potrzebujemy odpowiedzi, było pytanie o to, jakich nawyków biurowych sprzed blokady chcemy zakazać na dobre po powrocie do pracy.

Nasi respondenci z pewnością nie zawiedli, wymieniając 5 najbardziej odrażających ich zdaniem nawyków biurowych:

 1. Niemycie rąk po wizycie w toalecie - 42,9%
 2. Przychodzenie do pracy z kaszlem/przeziębieniem - 37,4%
 3. Całowanie na powitanie - 32,9%
 4. Przytulanie się - 27,8%
 5. Trzymanie niemytego zestawu gimnastycznego w miejscu pracy - 26,5%

Inne wyróżnienia, które nie znalazły się na krótkiej liście najobrzydliwszych nawyków biurowych, obejmują również żucie długopisów (24,8%), przybijanie piątki (23,3%) i siadanie na biurkach współpracowników (19%).

Nie jest to pierwszy raz, kiedy niewłaściwa higiena osobista znajduje się na szczycie listy złych nawyków biurowych, ponieważ pojawiła się ona również w naszym badaniu z 2019 r., które ujawniło techniki radzenia sobie z najbardziej irytującymi współpracownikami.

I okazuje się, że Covid tylko wzmocnił naszą opinię na temat znaczenia mycia rąk - co nie jest też zaskoczeniem po ponad roku śpiewania sobie happy birthday (dwa razy!) przy umywalce w łazience.

Chcesz, aby ten zły nawyk nie stał się problemem w Twoim miejscu pracy? Oto kilka darmowych plakatów do druku na temat mycia rąk, które możesz wykorzystać w miejscach, gdzie znajdują się wspólne umywalki!

Ostatnio sprawdziliśmy, czy po pandemii Covid-19 jesteśmy bardziej lub mniej skłonni do zgłaszania się na chorobowe. Oto, co znaleźliśmy...

Mężczyźni kontra kobiety: Kto jest najbardziej obrzydliwy?

Ostatecznie rozstrzygając odwieczną debatę, nasza ankieta wykazała, że kobiety są nieco bardziej higieniczne niż ich męscy koledzy, jeśli chodzi o mycie rąk. 45% kobiet chce zakazać niemycia rąk po wizycie w łazience, w porównaniu do zaledwie 40,9% mężczyzn.

Jednak 38,5% mężczyzn częściej niż kobiety (36,2%) chciało zakazać przychodzenia do pracy z katarem lub kaszlem, a także znacznie bardziej sprzeciwiało się trzymaniu w miejscu pracy nieumytego zestawu do ćwiczeń (29,9% w porównaniu z 22,9% w przypadku kobiet).

Nieco stereotypowo, kobiety są mniej chętne do zakazywania kontaktów fizycznych niż mężczyźni, ponieważ były mniej skłonne do zakazywania przybijania piątki (21,5% vs 24,9%), przytulania (27,1% vs 28,6%), uścisków dłoni (17,1% vs 17,6%) i zderzania się pięściami (15,4% vs 21,6%).

Z bardziej formalnej strony, tylko 32,2% mężczyzn ma awersję do pocałunków na powitanie w porównaniu do 33,7% kobiet - czy ktoś ma ochotę na buziaka?

Czy Twój dział ma znaczenie?

Co ciekawe, dział, w którym pracujesz, może mieć wpływ na to, co uważasz za najbardziej obrzydliwy zwyczaj po pandemii.

Dział HR byłby pierwszym działem, który zakazałby w miejscu pracy bliskich interakcji, takich jak przytulanie (42,9%) i przybijanie piątki (31,4%) - w porównaniu do zaledwie 11% marketerów, którzy są chętni do zakazania przybijania piątki.

Chociaż większość ankietowanych działów wybrała "niemycie rąk" jako najbardziej obrzydliwy nawyk, pojawiło się wiele rozbieżności. Oto największe obrzydliwe nawyki, które nie zostały przyjęte przez tych, którzy zagłosowali inaczej:

 • Sprzedaż - przybijanie piątki - 34,5%
 • HR - przytulanie - 42,9%
 • Zarządzanie - przychodzenie do pracy z przeziębieniem - 34,6%
 • Marketing - witanie się buziakami - 44,4%
 • Obsługa klienta - przychodzenie do pracy z przeziębieniem - 49,4%
 • Rekrutacja - wspólny obchód po gorące napoje - 42,9%
 • Dystrybucja - trzymanie nieumytego zestawu do ćwiczeń w miejscu pracy - 38,5%

Skąd więc wzięła się siła napędowa pierwszej piątki w poszczególnych działach? Niektóre zwyczaje były powszechnie nielubiane, ale te działy, w szczególności, są na polowaniu na te obrzydliwe zachowania.

Top 3 działów opowiadających się za zakazem każdego z tych nawyków

Finanse i księgowość oraz obsługa klienta wyraźnie przewodzą kampanii na rzecz lepszej czystości w biurze, podczas gdy inne zespoły nie znalazły się na liście ani razu. To sugeruje, że niektóre zespoły są zdecydowanie bardziej wymagające pod względem higieny niż inne. Czy pasuje to do zespołu w Twoim miejscu pracy?

Jak na ironię, tylko 4,3% osób pracujących w dziale prawnym chce zakazać pracy tym kolegom, którzy łamią politykę "czystego biurka".

Najobrzydliwsze brytyjskie miasto

Chociaż uściski zostały uznane za jedno z głównych zachowań, których pracownicy w Wielkiej Brytanii chcieliby zakazać po powrocie do biura, zwyczaj ten uzyskał ogromną liczbę głosów z jednego miasta, a mianowicie z Belfastu (40,9%).

Uczestnicy z tego miasta opowiedzieli się również zdecydowanie za zakazem niemycia rąk po wyjściu do toalety (59,1%), podobnie jak z Bristolu (56,5%) i Cardiff (52,8%).

Z drugiej strony, tylko 31,7% respondentów z Norwich opowiedziało się za zakazem mycia rąk.

Mieszkańcy Glasweg byli najbardziej przeciwni przychodzeniu do pracy z kaszlem lub przeziębieniem (60,7%). Jednakże mieszkańcy Manchesteru mogą odczuwać największą presję, aby przychodzić do pracy, gdy są w złym stanie, ponieważ tylko 1 na 5 (21,7%) chce tego zakazać.

Belfast, Cardiff i Bristol są najmniej tolerancyjnymi miastami dla nieprzyzwoitych zachowań, uzyskując wysokie wyniki w zakresie zakazu wielu z 5 najważniejszych nawyków biurowych.

Manchester, Newcastle i Southampton otrzymały najniższe głosy w naszej ankiecie, co oznacza, że nie ma prawie żadnych zachowań, których należałoby zakazać.

Top 3 miast popierających zakazanie najbardziej obrzydliwych nawyków

Czy jesteśmy teraz bardziej świadomi obrzydliwych nawyków?

Chcieliśmy się dowiedzieć, czy przeżycie pandemii sprawiło, że staliśmy się bardziej świadomi codziennych zachowań, które teraz mogą być uważane za obrzydliwe.

W odpowiedzi 45% respondentów stwierdziło, że po koronawirusie są bardziej świadomi obrzydliwych nawyków. Jednak ponad jedna trzecia (36%) stwierdziła, że zawsze uważała tego typu zachowania za nieprzyjemne.

Kobiety częściej niż mężczyźni uważały te zwyczaje za obrzydliwe jeszcze przed wybuchem pandemii (39,1% vs 33%), jednak wydaje się, że mężczyznom otworzyły się oczy podczas blokady, ponieważ 46,3% twierdzi, że są teraz bardziej świadomi tego, jak obrzydliwe są niektóre z tych zwyczajów, w porównaniu z 44,5% kobiet.

1 na 10 respondentów przyznał, że choć teraz zauważa te zachowania jako obrzydliwe, nie będzie wobec nich surowy czy kliniczny.

Tylko 4,9% stwierdziło, że nadal nie przeszkadza im żaden z tych nawyków.

Jak można się spodziewać, 7,1% mężczyzn jest mniej skłonnych do przejmowania się obrzydliwymi nawykami, w porównaniu do zaledwie 2,6% kobiet.

Wyznania winnych nawyków sprzed ciąży

Teraz, gdy jesteśmy bardziej świadomi naszych złych nawyków, może ci się zrobić przykro, gdy przypomnisz sobie wszystkie sytuacje, w których bez zastanowienia wykonywałeś któreś z tych zachowań. Oto 5 najważniejszych obrzydliwych nawyków biurowych, których byliśmy winni przed pandemią:

 1. Uściski dłoni - 32,7%
 2. Przytulanie się - 26,8%
 3. Wspólne picie drinków - 26,7%
 4. Dzielenie się przekąskami w biurze - 24,3%
 5. Przychodzenie do pracy z kaszlem/przeziębieniem - 22,4%

Na szczęście, tylko 6,1% respondentów powiedziało nam, że przed pandemią zaniedbywało mycie rąk po skorzystaniu z toalety.

Jednak na tej liście, w porównaniu z tym, czego chcielibyśmy najbardziej zakazać, jedno miejsce zajmuje przychodzenie do biura z przeziębieniem. Chociaż jest to coś, co wielu z nas jest winnych - i coś, czego wszyscy chcemy zakazać - może istnieć duża presja społeczna, aby przychodzić do pracy pomimo choroby.

Uściski dłoni są najbardziej profesjonalnym sposobem na przywitanie się z kimś, więc nie jest zaskakujące, że są na szczycie tej listy. Tylko 17,4% z nas chce, by uściski dłoni zostały zakazane, więc gdy tylko ograniczenia w kontaktach społecznych zostaną złagodzone, prawdopodobnie zobaczymy powrót tego zachowania.

Jak wytknąć komuś jego złe nawyki w pracy

Po roku ścisłego przestrzegania zasad higieny i dystansu społecznego nie jest chyba zaskoczeniem, że 41,2% z nas byłoby skłonnych zwrócić komuś uwagę na jego złe nawyki w miejscu pracy.

45% mężczyzn zadeklarowało, że byliby skłonni zwrócić komuś uwagę, podczas gdy wśród kobiet odsetek ten wyniósł zaledwie 37,2%.

Jeśli chodzi o miasta, pracownicy z Birmingham są najbardziej skłonni do zwrócenia uwagi na swoje złe nawyki (50,6%), a zaraz za nimi plasują się londyńczycy (48,7%). Z zaledwie 28,7% chętnych do zwrócenia uwagi na złe zachowanie, najmniejsze szanse na zwrócenie uwagi na złe zachowanie masz w Norwich.

Kierownictwo jest działem, w którym najczęściej mówi się koledze o jego niegrzecznym zachowaniu (58,3%), podczas gdy tylko 27,8% osób z działu marketingu odważyłoby się powiedzieć cokolwiek.

Jeśli więc masz ochotę powiedzieć coś o Sandrze żującej długopis, który pozwoliłeś jej pożyczyć, jaki jest najlepszy sposób, aby poruszyć ten temat w profesjonalny sposób?

Poprosiliśmy naszego wewnętrznego trenera rozwoju osobistego i dobrego samopoczucia, Seana, o jego najlepsze wskazówki dotyczące nazywania szczególnie nieprzyjemnych nawyków współpracowników w błyskawiczny sposób!

1. Postaw na pozytywne podejście

Zawsze, gdy poruszasz problem ze współpracownikiem, powinieneś zachować pozytywne nastawienie. Zamiast żądać, aby Steve poszedł umyć ręce po wizycie w toalecie, zapytaj, czy nie chciałby się umyć w kuchni przed lunchem lub zaproponuj mu środek do dezynfekcji rąk - co często jest najlepszym rozwiązaniem!

2. Przejmij kontrolę nad własną przestrzenią

Nawet jeśli nie masz wpływu na to, co robią Twoi koledzy, możesz mieć wpływ na to, co dzieje się w Twojej przestrzeni (AKA na Twoim biurku). Obejmuje to możliwość częstego wycierania klawiatury i myszy chusteczkami antybakteryjnymi oraz używania środka do dezynfekcji rąk.

3. Porozmawiaj z szefem

Jeśli zachowanie Twojego kolegi wymyka się spod kontroli, być może warto, aby Twój menedżer udzielił Ci wsparcia. Zostali oni przeszkoleni lub mają doświadczenie w ustalaniu granic dla swojego zespołu, co oznacza, że bardziej odpowiednie może być zwrócenie się do menedżera, niż zajmowanie się tym na własną rękę.

Które nawyki wymagały globalnej pandemii, abyś zdał sobie sprawę, że są obrzydliwe? Czy kiedykolwiek zwróciłeś komuś uwagę na jego obrzydliwe nawyki? Chcemy poznać Twoją najbardziej obrzydliwą historię z biura! Daj nam znać, oznaczając nas na Twitterze @instantprintuk.