Del Boy i Rodney. Wymień bardziej kultowy duet, ja poczekam. Dobra, Del Boy i Rodders nie mogą się równać z Jayem-Z i Beyoncé, ale jeśli chodzi o brytyjską telewizję, ci handlarze są prawdziwą królewską rodziną.

Po wznowieniu klasycznego brytyjskiego sitcomu Only Fools and Horses w formie londyńskiego musicalu, zastanawialiśmy się, jak skuteczny był Del jako miłośnik biznesu w Peckham. Aby się o tym przekonać, obejrzeliśmy wszystkie siedem sezonów i dziewięć odcinków specjalnych serialu. W miarę jak rozwijały się wyczyny braci Trotter, sumowaliśmy ich zyski i straty, aby ustalić, jak wielki sukces odnieśli.

I okazuje się, że nie było to dużo. Po zakończeniu siedmiu serii serialu na koncie braci Trotter widniało 37 915,48 funtów na minusie. Tylko dzięki kilku szczęśliwym przypadkom Del i Rodney zakończyli kolejne odcinki serialu z przyzwoitym zyskiem 236 634,88 funtów.

Największe straty

Wiele z najbardziej pamiętnych momentów "Only Fools and Horses" wiąże się z losami przedsięwzięć biznesowych Dela i Rodneya. Lista pięciu największych strat, jakie ponieśli w całej serii, z pewnością przywodzi na myśl kilka wspaniałych momentów:

 1. Gdyby mogli nas teraz zobaczyć" (odcinek specjalny) - strata 6,2 mln funtów z powodu nietrafionej inwestycji w Ameryce Środkowej
 2. 'Oh, to be in England' (odcinek specjalny) - strata 22 276,44 funtów, gdy Del importuje 700 skrzynek rumuńskiego białego wina i próbuje je sprzedać jako wino komunijne
 3. Yesterday Never Comes" (sezon 3, odcinek 4) - strata 17 600 funtów, gdy Miranda, krótkotrwały narzeczony Dela, zabiera z mieszkania obraz Cézanne'a i sprzedaje go na aukcji
 4. Do Hull i z powrotem" (Season 4, Episode 8) - Del wyrzuca przez okno 15 000 funtów, myśląc, że to fałszywka
 5. The Chain Gang" (sezon 6, odcinek 5) - Del i Rodney inwestują 4 036,44 funtów w konsorcjum kupujące złote łańcuszki, co okazuje się oszustwem.

Największe zyski

W serialu Only Fools and Horses nie tylko Del Boy i Rodney mieli kłopoty. Wśród nieudanych pomysłów Del'a na biznes - od inwestycji w pudełko męskich peruk po przerobienie pistoletów na gorące powietrze na suszarki do włosów - znalazło się kilka, które przyniosły spory zysk:

 1. Czas na naszych rękach" (Special) - Del Boy i Rodney zarabiają 6,2 miliona funtów dzięki sprzedaży zegarka Harrisona
 2. Strangers on the Shore" (specjalny) - wujek Albert zostawia Del Boyowi i Rodneyowi inwestycję wartą 290 tys. funtów
 3. Syn matki natury" (specjalny) - Del i Rodney zarabiają 10 800 funtów, sprzedając wodę źródlaną z Peckham po 45 pensów za litr
 4. Do Hull i z powrotem" (Season 4, Episode 8) - Del zabiera dwa diamenty o wartości 10 000 funtów ze stosu przekrętów detektywa Slatera
 5. Bohaterowie i złoczyńcy (odcinek specjalny) - bracia Trotter otrzymują 5 000 funtów jako "dotację na remont domu" po tym, jak Del powstrzymuje napastnika atakującego lokalnego radnego

Najgorsze sezony

Jak w każdym przedsięwzięciu biznesowym, bracia Trotter mieli poważne wzloty i upadki. Niestety dla Dela i Rodneya, ich zyski częściej szły w dół niż w górę. W rzeczywistości Trotterowie osiągali zyski tylko w dwóch z siedmiu sezonów serialu i w czterech z dziewięciu kolejnych odcinków specjalnych. Oryginalne sezony serialu, uszeregowane od najmniej do najbardziej dochodowego, to:

 1. Sezon trzeci: strata 17 841,10 funtów
 2. Sezon czwarty: strata 10 140 funtów
 3. Sezon szósty: Strata w wysokości 6 478,74 funtów.
 4. Sezon pierwszy: Strata w wysokości 4 508 funtów
 5. Sezon siódmy: Strata w wysokości 1 773,64 funtów
 6. Sezon drugi: Zysk w wysokości 1 008 funtów
 7. Sezon piąty: Zysk 1 818 funtów

Czego możemy się nauczyć od Trotterów?

Del i Rodders to świetna rozrywka na małym ekranie, a teraz także na scenie. Ale być może z ich opowieści możemy wynieść coś więcej niż tylko śmiech. Wymyślne plany Del Boy'a dają kilka wskazówek, czego najlepiej się wystrzegać, gdy chodzi o planowanie biznesu.

 1. Czas jest wszystkim

  W serialu jest wiele momentów, w których Del i Rodney próbują sprzedawać legalne towary na rynku Peckham, ale nikt nie wpada na ich interes. Nic w tym dziwnego, zważywszy na to, że w środku zimy handlują kremem do opalania! Nie popełnij błędu Dela - zaplanuj swoją działalność w zależności od szczytów i spadków popytu.

  Oceń produkty i usługi, które oferuje Twoja firma, i wykorzystaj analitykę do śledzenia okresów dużego lub małego ruchu. Wykorzystaj to w planie na przyszłość, aby mieć pewność, że masz odpowiedni personel, zapasy i materiały marketingowe, które spełnią oczekiwania klientów.
 2. Przed zakupem dokonaj pełnej oceny zapasów i nabytków

  Innym problemem, z którym często borykają się Trotterzy, jest impulsywne kupowanie bez odpowiedniego sprawdzenia zapasów. Lista bezużytecznych nabytków Del Boy'a jest praktycznie nieskończona. Począwszy od aktówek z zaklejonym w środku kodem do zamka, po wybuchowe dmuchane lalki, czapki jeździeckie w przebraniu kasków rowerowych, magnetowidy działające tylko w Europie kontynentalnej i kamery z taśmami o rosyjskim rozmiarze - wielu strat Dela i Rodneya można było uniknąć, gdyby poświęcili trochę więcej czasu na sprawdzenie transakcji, zanim rzucili się na głęboką wodę.

  Aby uniknąć podobnego losu, za każdym razem, gdy rozważasz zakup od nowego dostawcy, zachowaj należytą staranność. Aby znaleźć wiarygodne firmy, należy zapoznać się z opiniami i rekomendacjami poprzednich użytkowników. Przeczytaj wszystkie dostępne informacje o potencjalnych produktach, aby nie otrzymać niczego nieoczekiwanego. Jeśli to możliwe, poproś o próbki produktów, które chcesz kupić hurtowo, aby mieć pewność, że to jest to, czego szukasz.
 3. Sprawdź ludzi, z którymi będziesz robić interesy

  Na sukces mogą wpłynąć nie tylko kupowane produkty, ale także ludzie, od których je kupujesz. W serialu Del i Rodney zadawali się z wieloma szemranymi postaciami. Od oszustwa z diamentami, którego dopuścił się detektyw Slater, po wpadkę Arniego, który chciał wyłudzić od ludzi pieniądze za złoto - zaufanie podejrzanym handlarzom sprowadziło na Trotterów wiele kłopotów.

  Dowiedz się, z kim współpracujesz, organizuj spotkania, zbadaj firmę i zdecyduj, czy jej wartości i cele są zbieżne z wartościami i celami Twojej firmy w taki sposób, że możecie razem pracować. W dzisiejszych czasach można łatwo znaleźć kluczowe informacje o potencjalnych współpracownikach w Google i Linked In.

 4. Prowadź przejrzystą dokumentację z kopią zapasową

  W całym serialu Del zawsze twierdzi, że prowadzenie księgowości to strata czasu, która prowadzi tylko do kłopotów. Ale gdyby nie skromne próby Rodneya w początkach ich działalności, bracia nigdy nie uzyskaliby 6,2 miliona funtów ze sprzedaży Harrison's Lesser Watch. Bez ksiąg nie byliby w stanie udowodnić, że są prawnymi właścicielami.

  Przedsiębiorstwa powinny zawsze dbać o to, by wszystkie transakcje były odpowiednio rejestrowane, ale ważne jest również tworzenie kopii zapasowych tych zapisów. Zewnętrzne cyfrowe i fizyczne nośniki dokumentacji biznesowej należy przechowywać w bezpiecznym miejscu. Pamiętaj o regularnym tworzeniu kopii zapasowych, na wypadek gdybyś musiał się do nich odwołać w przyszłości.
 5. Sprzedawaj tylko towary i usługi wysokiej jakości

  Z kontaktów Dela z Boycie, Mike'em i Denzelem wynika, że ma on reputację oszusta. Jego klienci oczekują sztuczki lub oszustwa za każdym razem, gdy mają z nim do czynienia - nie jest to idealne rozwiązanie do budowania biznesu!

  Aby uniknąć zdobycia negatywnej reputacji, upewnij się, że oferujesz swoim klientom towary i usługi wysokiej jakości. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z produktami, nie staraj się ich unikać - co jest taktyką firmy Del - lecz współpracuj z klientami, aby spróbować je rozwiązać.

Wyciągnięcie prostych wniosków, takich jak te od braci Trotter, może pomóc utrzymać firmę na właściwym torze i przynosić zyski, bez konieczności polegania na znaleziskach ze strychu godnych Antiques Roadshow.