Toksyczność. Czerwone flagi. Podżeganie do gazu. Kultura rezygnacji. Te niezwykle emocjonalne zwroty są obecnie szeroko rozpowszechnione w wiadomościach i mediach społecznościowych, a miejsca pracy, w szczególności, otrzymują niezłe baty. Ale czy jest to uzasadnione?

Weźmy na przykład BrewDog. W liście otwartym od ponad 60 byłych pracowników, który rozprzestrzenił się na Twitterze w czerwcu 2021 roku, browar i sieć pubów stanęły w obliczu oskarżeń o tworzenie "kultury strachu", gdzie "bycie traktowanym jak człowiek niestety nie zawsze było dane".

List ten był doskonałym przypomnieniem, jak ważne jest utrzymanie zdrowej kultury organizacyjnej i że to firmy powinny brać odpowiedzialność za pielęgnowanie swojego największego atutu: ludzi.

Praca w czasie pandemii sprawiła, że wiele osób zastanowiło się nad tym, co jest dla nich naprawdę ważne. A jeśli wartości wyznawane w ich miejscu pracy lub sposób, w jaki są traktowani, nie są z tym zgodne, jesteśmy pewni, że to nie będzie ostatni raz, kiedy usłyszymy o toksycznych miejscach pracy w wiadomościach.

Czy współczesne miejsce pracy jest toksyczne?

W związku z coraz częstszymi doniesieniami o toksycznych praktykach w miejscu pracy, chcieliśmy dowiedzieć się, jak reszta pracowników w Wielkiej Brytanii postrzega swoich pracodawców.

Przeprowadziliśmy ankietę wśród 1000 pracowników biurowych w Wielkiej Brytanii, aby dowiedzieć się, czy uważają, że pracują w toksycznym środowisku i jakie konkretne zachowania są według nich najbardziej czerwonymi flagami toksycznej kultury organizacyjnej.

Co może być szokujące, prawie 7 na 10 (69,8%) stwierdziło, że pracowało w toksycznym środowisku pracy w pewnym momencie swojej kariery zawodowej.

Obecne wyniki pokazują jednak, że jesteśmy nieco bardziej optymistycznie nastawieni do miejsca, w którym pracujemy. Kiedy poproszono respondentów o ocenę swojej obecnej kultury organizacyjnej w skali 10, gdzie 1 oznacza skrajnie toksyczną, a 10 wcale nie jest toksyczne, średnia ocena wyniosła 7,3 - zdecydowanie bliżej nietoksycznej strony skali.

Tylko 8,5% oceniło swoje obecne miejsce pracy na 1-4 w skali toksyczności. Może jesteśmy bardziej skłonni postrzegać poprzednie miejsca pracy jako toksyczne po tym, jak je opuścimy i będziemy mieli okazję zastanowić się nad stosowanymi w nich praktykami?

Jeśli tak, to miałoby sens, gdyby 55,8% respondentów badania powiedziało nam, że toksyczne środowisko pracy byłoby wystarczającym powodem do zmiany pracy.

21,7% z nas zdecydowałoby się pozostać w toksycznym miejscu pracy, podczas gdy 22,5% nauczyło się ignorować denerwujące zachowania i twierdzić, że jest na nie obojętne.

Kobiety nieco częściej zgadzają się ze stwierdzeniem, że ich obecne miejsce pracy jest toksyczne, oceniając je na średnio 7,2 w porównaniu z mężczyznami, którzy ocenili je na średnio 7,4, co wskazuje na to, że kobiety są albo bardziej podatne na bycie celem ataków, albo bardziej skłonne do zauważania sygnałów ostrzegawczych.

Istnieje również większe prawdopodobieństwo, że pracowały one wcześniej w toksycznym miejscu. 73,8% kobiet pracowało w toksycznej firmie, w porównaniu do 66,2% mężczyzn.

Nasze respondentki są również bardziej skłonne do opuszczenia miejsca pracy z powodu toksycznej kultury (60,3% w porównaniu do 51,7% mężczyzn).

Jednakże, historia różni się w przypadku osób transpłciowych, które oceniły swoje obecne miejsce pracy na 7 w skali toksyczności, co jest najbardziej toksycznym wynikiem w podziale na płeć. Niestety, wszyscy transseksualni respondenci wskazali, że doświadczyli toksycznego miejsca pracy w pewnym momencie swojej kariery.

Największe czerwone flagi toksycznego miejsca pracy

Zgodnie z wynikami naszego badania, 46% respondentów zgadza się, że najbardziej toksyczną cechą w każdym miejscu pracy jest mobbing, następnie pasywno-agresywna komunikacja (45,5%), kliki (37,3%) i szef okazujący jawne faworyzowanie niektórych pracowników (35,3%).

Wysoko na liście toksycznych cech znalazły się również plotki i pogłoski (35%), a 32,1% zgadza się, że brak jasności lub słaba komunikacja w zakresie projektów i wyników jest jedną z najgorszych oznak złej kultury organizacyjnej firmy.

Brak możliwości rozwoju został uznany za najmniej toksyczną cechę w miejscu pracy (16,7%), podobnie jak to, że ktoś mówi ci, że masz szczęście, że w ogóle masz pracę (17,2%).
Szokujące jest to, że tylko 1 na 5 (19,8%) respondentów zgodziła się, że przerwy na toaletę w wyznaczonym czasie są czynnikiem zniechęcającym do pracy.

Podczas gdy mężczyźni są bardziej skłonni do określania mobbingu jako największej czerwonej flagi dla złej kultury biurowej (43,2%), kobiety uważają pasywno-agresywną komunikację za najgorszą (49,5%).

Kobiety są również bardziej narażone na wpływ kliki (42,4% w porównaniu do 32,8% mężczyzn) oraz plotek i pogłosek (40,3% w porównaniu do 30,4%).

Według New York Times, 70% kobiet twierdzi, że większość opieki nad dziećmi sprawuje w domu, nic więc dziwnego, że kobiety oceniają brak równowagi między życiem zawodowym a prywatnym oraz komunikację poza godzinami pracy jako bardziej toksyczne niż ich męscy koledzy (odpowiednio 28,6% vs 24,7% i 21,1% vs 19,6%).

Która branża jest najbardziej toksyczna?

Jeśli szukasz pracy i chcesz uniknąć toksycznego miejsca pracy, zalecamy trzymanie się z dala od branży marketingu, PR i reklamy. Według naszej ankiety, 87.5% doświadczyło toksycznego miejsca pracy w trakcie swojej kariery, co czyni tę branżę najbardziej toksyczną branżą do pracy.

Zaraz za nią plasuje się ochrona środowiska i rolnictwo (85,7%), opieka zdrowotna (80,7%) oraz działalność charytatywna i wolontariat (75,9%).

Najmniej toksycznymi branżami okazały się: nauka i farmacja (45,5%), nieruchomości i budownictwo (55,3%) oraz media i internet (57,1%).

Mobbing jest najmniej tolerowany w branży egzekwowania prawa i ochrony - 66,7% stwierdziło, że jest to najgorsza toksyczna cecha w miejscu pracy. Jednak tylko 14,3% osób pracujących w branży mediów i Internetu uznało mobbing za toksyczne zachowanie!

Jeśli chodzi o pasywno-agresywną komunikację, aż 87,5% osób pracujących w marketingu uważa ją za pewną oznakę złej kultury organizacyjnej firmy.

Być może sfrustrowani niejasnymi briefami, przedstawiciele branży kreatywnej zagłosowali na brak jasności i słabą komunikację wokół projektów jako klasyczną oznakę toksycznego miejsca pracy, uzyskując 60,6% głosów.

Ujawniono najbardziej toksyczne miejsca pracy

Jeśli pracujesz na północy, może być bardziej prawdopodobne, że pracujesz w toksycznym biurze niż na południu.

Poproszeni o ocenę swojego obecnego miejsca pracy w skali od 10 do 10, gdzie 10 oznacza wcale nie toksyczne, Newcastle (6,7) zostało uznane za najbardziej toksyczne miasto, a następnie Leeds i Sheffield, które uzyskały po 6,8.

Najzdrowsze kultury pracy można znaleźć w Southampton, ponieważ mieszkańcy tego miasta na południowym wybrzeżu ocenili swoje obecne miejsce pracy na średnią 7,8.

Inne nietoksyczne miasta pracy to Bristol i Londyn, z których każde uzyskało odpowiednio 7,5 punktu.

Powszechnie wiadomo, że podział na północ i południe sprawia, że dwie połowy kraju różnią się pod względem społecznym, ekonomicznym i kulturowym - ale czy ten rozłam może być również jedną z przyczyn toksycznego miejsca pracy?

Najważniejsze wskazówki dotyczące tworzenia zdrowej kultury organizacyjnej firmy

W instantprint jesteśmy dumni z naszej kultury pracowniczej. To nie tylko wartości naszej marki przyklejone na ścianach jako przypomnienie tego, kim jesteśmy i jak działamy (co zresztą robimy), to także życie i oddychanie tymi wartościami na każdym etapie cyklu życia pracownika.
Team Experience Operations Manager w instantprint, Angela, dzieli się swoimi najważniejszymi wskazówkami, jak wzmacniać silną i odżywioną kulturę firmy.

1. Rekrutacja oparta na wartościach

Zawsze powtarzamy, że umiejętności to coś, czego można nauczyć. To, czego nie da się nauczyć, to odpowiednie nastawienie. Jednym z największych sekretów udanej kultury firmy instantprint jest to, że już na etapie rekrutacji przywiązujemy dużą wagę do wartości, którymi kierują się kandydaci. Poprzez zadawanie pytań opartych na scenariuszu opartym na naszych wartościach, możemy ocenić, czy dana osoba będzie pasować do reszty naszego zespołu. To pomaga nam upewnić się, że wszyscy pracują na ten sam cel.

2. Comiesięczne spotkania 1-2-1

Twój zespół powinien zawsze czuć się komfortowo, przychodząc do Ciebie z problemami, niezależnie od tego, czy jest to coś, co chcieliby zmienić w swojej roli, czy też coś nie działa w szerszym zespole. Nie jest zdrowym trzymanie wszystkiego w sobie i może prowadzić do tego, że pracownicy czują się niezmotywowani i nie są wysłuchiwani. W instantprint organizujemy comiesięczne spotkania 1-2-1, dając pracownikom czas na zastanowienie się nad tym, co poszło dobrze i co można poprawić w przyszłości, aby wiedzieli, że są wysłuchani.

3. Wewnętrzne ankiety NPS

Czasami łatwiej jest podzielić się sugestiami lub złożyć skargę, jeśli jest ona anonimowa! Tak jak Ty możesz używać ankiet NPS (Net Promotor Score), aby ocenić, na ile prawdopodobne jest, że klienci polecą Twoją firmę, tak my prowadzimy wewnętrzne ankiety NPS, aby ocenić szczęście i zadowolenie pracowników, a także dać zespołowi anonimową platformę do wyrażania obaw i sugestii. Kwestie te są następnie omawiane na spotkaniach menedżerów, aby znaleźć rozwiązanie i utrzymać zespół szczęśliwy.

4. Możliwości szkoleniowe

Brak motywacji i słabe zdrowie psychiczne są oznakami toksycznego miejsca pracy. Aby umożliwić naszemu zespołowi jak najlepsze samopoczucie, a tym samym jak najlepszą pracę! - oferujemy naszym zespołom zarówno szkolenia z zakresu wiedzy o produktach, jak i z zakresu dobrego samopoczucia, obejmujące takie zagadnienia, jak sen, komunikacja i budowanie odporności.

5. Wydarzenia integracyjne

W ciągu roku organizujemy wiele bardzo oczekiwanych imprez integracyjnych, w tym przebieranki na Halloween(co udało nam się zrobić praktycznie w zeszłym roku!), letni dzień sportu, regularne zbiórki pieniędzy na cele charytatywne oraz imprezę bożonarodzeniową. Efektywne zajęcia integracyjne angażują Twoich pracowników i zachęcają do komunikacji i współpracy - wszystkie te umiejętności są ważne zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim.

Każde miejsce pracy może potencjalnie stać się toksyczne. Ustanowienie jasnych celów, wskazywanie toksycznych zachowań i zachęcanie do pozytywnej i profesjonalnej komunikacji będzie kluczem do zapewnienia, że Twoja firma pozostanie produktywna i zdrowa. Podziel się z nami swoimi doświadczeniami związanymi z toksycznym miejscem pracy na Twitterze, oznaczając nas @instantprintuk!