Zalety i porównania

Rozwój technologii druku cyfrowego przyniósł ze sobą postęp techniczny, opcje i ekscytujące funkcje dla druku komercyjnego. Z tymi postępami nastąpiło również wprowadzenie pewnego zamieszania na rynku i ważne jest, aby poznać zalety i wady nowego sposobu drukowania i porównać go z tradycyjną litografią offsetową, aby można było dokonać świadomego wyboru dla swojego projektu.
Ważne jest, aby zauważyć, że litografia offsetowa jest najbardziej powszechnym rodzajem druku dla dużych ilości prac komercyjnych. W tym procesie właściwy obraz jest drukowany na płycie, a następnie jest przesuwany lub przenoszony z płyty na elastyczny koc i wreszcie na powierzchnię drukowania. Proces ten oparty jest na odpychaniu się oleju i wody, a drukowany obraz otrzymuje farbę z wałków. Obszar niedrukujący wokół obrazu przyciąga wodę i pozostaje wolny od farby.
Druk cyfrowy eliminuje wiele mechanicznych czynności opisanych powyżej dla druku offsetowego. Nie ma potrzeby wykonywania klisz i proofów kolorystycznych, ani ręcznego rozbierania elementów i wykonywania klisz. Wszystko to jest wykonywane cyfrowo w mgnieniu oka.
Dlatego ważne jest, aby zbadać zalety i wady każdej metody, aby wiedzieć, który z nich najlepiej nadaje się do Twojego projektu.

Zalety druku cyfrowego

- Krótszy czas realizacji
- Każdy wydruk jest taki sam. Dokładność jest lepiej osiągnięty z mniejszą ilością odpadów i rozbieżności z powodu eliminacji procesu ręcznego.
- Niskie koszty druku małych nakładów. Ponieważ koszt jednostkowy każdej ilości może być wyższy niż w przypadku druku offsetowego, wliczone koszty konfiguracji w druku cyfrowym skutkują niższymi kosztami niektórych procesów drukowania.
- Druk danych, który jest zmienny, to rodzaj druku cyfrowego, który jest konfigurowalny. Wykorzystując bazę danych lub informacje z zewnętrznego pliku, grafika i tekst mogą być modyfikowane na każdej sztuce bez spowalniania lub zatrzymywania prasy. Na przykład, spersonalizowane listy mogą być drukowane z innym nazwiskiem i adresem na każdym liście. Ten rodzaj druku jest używany głównie w marketingu bezpośrednim, rozwoju relacji z klientami i reklamie.

Zalety druku offsetowego lub druku LITHO

- Wysoka jakość obrazu
- Działa na wielu różnych powierzchniach drukarskich, w tym na materiałach teksturowanych i do 450gsm (druk cyfrowy pozwala na druk do 350gsm)
- Koszt jednostkowy maleje wraz ze wzrostem ilości.
- Oferuje jakość i opłacalność przy dużych nakładach. Prasy cyfrowe bardzo zbliżają się do druku offsetowego pod względem stosunku kosztów do korzyści w przypadku prac o wysokiej jakości, ale druk offsetowy nadal jest liderem w produkcji wysokonakładowej.
- Nowoczesne prasy offsetowe wykorzystują system druku komputerowego (computer-to-plate) w przeciwieństwie do tradycyjnego systemu komputerowo-filmowego, co znacznie podnosi jakość druku.
Aby jeszcze bardziej wyjaśnić i pomóc w podjęciu decyzji, skorzystaj z poniższej listy kontrolnej:
- Ilość: Druk offsetowy składa się z pełnego obciążenia kosztowego. Krótkie serie mogą mieć wysoki koszt jednostkowy, ale wraz ze wzrostem ilości, koszt jednostkowy druku offsetowego maleje. Niewiarygodnie krótkie nakłady w przypadku druku cyfrowego mogą kosztować znacznie rozsądniej, natomiast duże ilości prawdopodobnie będą miały niższy koszt jednostkowy.
- Nośnik druku: możliwości wyboru stale rosną wraz z rozwojem systemu druku cyfrowego, ale druk offsetowy nadal charakteryzuje się największą elastycznością. Niezależnie od tego, czy chodzi o specjalny papier, różne wykończenia, nietypowe powierzchnie drukowania czy po prostu unikalny rozmiar, druk offsetowy może zrobić to wszystko.
- Kolor: Zastosowanie druku czterokolorowego jest powszechne w maszynach cyfrowych. Jeśli potrzebujesz czarnego tuszu lub jednego lub kilku kolorowych tuszów, druk offsetowy może być bardziej rozsądnym rozwiązaniem. Jeśli wymagasz druku czterokolorowego, druk cyfrowy może zapewnić lepsze rozwiązania przy niższych kosztach wstępnych.
- Wciąż o kolorze: Druk offsetowy zapewni Ci doskonałe rezultaty, jeśli planujesz drukować przy użyciu Pantone® Matching System, ponieważ wykorzystuje on rzeczywiste atramenty Pantone®. Druk cyfrowy symuluje kolor wykorzystując czterokolorową metodę dopasowania, więc niektóre drukarki cyfrowe mogą dać mniej precyzyjne dopasowanie kolorów.
- Czas realizacji: Jeśli potrzebujesz tego na wczoraj, druk cyfrowy oferuje najszybszą produkcję i dostawę.
- Proofing: Druk cyfrowy zapewnia precyzyjne wydruki próbne, ponieważ to, co widzisz, jest przykładem rzeczywistego wydruku. Druk offsetowy nie może zaoferować dokładnego proofingu kolorów, ponieważ jest to bardzo kosztowne zadanie.
- Dostosowanie do potrzeb klienta: Bez wątpienia, druk cyfrowy oferuje najbardziej przystępne cenowo drukowanie niestandardowych materiałów marketingowych/reklamowych, przesyłek direct mail, listów i wielu innych tego typu materiałów.
Podsumowanie
Upewnij się, że rozmawiasz z drukarzem przed złożeniem pracy do druku po użyciu powyższych informacji, aby dokonać wyboru.