Co to jest CMYK lub kolor procesowy?

CMYK lub Cyan, Magenta, Yellow i Black są używane w standardowej technice mieszania kolorów, aby uzyskać pełnokolorowy druk wszystkiego, od A5 ulotek i ulotek, do pełnokolorowych broszur i gazet. Czy kiedykolwiek zauważyłeś, że na odwrocie gazety znajduje się kilka bloków koloru, które są używane do rejestracji czterech kolorów. Kiedy CMYK są zmieszane w odpowiednich proporcjach, dają miliony możliwości kolorystycznych. Sir Isaac Newton opracował tę technikę ponad 300 lat temu, używając CMYK, które znajdują się bezpośrednio naprzeciwko RGB na wykresie znanym jako "Koło barw" Newtona.

Pełnokolorowe prasy drukarskie wykorzystują farby CMYK w procesie subtrakcyjnym do pochłaniania światła, które następnie jest odbijane od bieli papieru lub karty pod spodem. W bardzo podobny sposób jak dziecko miesza farby w szkole, tzn. czerwony i żółty zmieszane razem tworzą zielony, atrament używany jest w różnej gęstości, aby stworzyć pożądany rezultat. Technika ta znana jest również jako Proces Czterokolorowy lub Proces Pełnokolorowy i jest z nami od wielu lat.

Zakres kolorów, które CMYK może produkować jest ogromny, ale ma pewne ograniczenie, ponieważ nie jest tak szeroki jak RGB. W wyniku tego jasne kolory o intensywnych wartościach, takie jak pomarańczowy, zielony i niebieski, mogą czasami wydawać się matowe lub brudne, jednak czerwień będzie wyglądała prawie tak samo w obu procesach.

Większość profesjonalnych drukarni kolorowych będzie w stanie odtworzyć prawie każdy kolor, jaki można sobie wyobrazić, ale dla tych szczególnych kolorów, które nie są dostępne w CMYK, wtedy drukarnia zazwyczaj użyje koloru SPOT.

Co to jest kolor RGB?

Skanery i aparaty cyfrowe tworzą obrazy używając kombinacji tylko trzech kolorów: Czerwonego, Zielonego i Niebieskiego (RGB). Są to podstawowe kolory światła widzialnego i w ten sposób komputery i telewizory wyświetlają kolory, które widzimy. Kolory RGB będą pojawiać się bardziej żywe, ponieważ światło jest "transmitowane" lub wyświetlane bezpośrednio do oczu widza.

Te 3 kolory w połączeniu z różnymi ilościami tworzą wszystkie piksele monitora lub telewizora, które widzimy.

Wiele programów komputerowych używa RGB jako domyślnego, ponieważ monitory biurkowe same wyświetlają ten kolor. Drukarki biurkowe i laserowe również używają tej techniki 3 kolorów w celu uproszczenia wydruku.

RGB musi zostać przekonwertowany na kolor CMYK w celu wydrukowania

Obrazy sfotografowane za pomocą aparatu cyfrowego są zazwyczaj zapisywane w formacie RGB. Zanim będzie można je wydrukować w pełnym procesie kolorystycznym, należy je przekonwertować na CMYK. Większość programów graficznych jest w stanie to zrobić, jednak mogą wystąpić niewielkie zmiany w kolorze podczas konwersji, które można łatwo rozwiązać poprzez dostosowanie kontrastu i jasności itp.

Karty kolorów mogą być używane do konwersji kolorów rgb do CMYK, a PANTONE jest standardem przemysłowym. Pantone dostarcza różne książki dopasowania kolorów, w szczególności zestaw Pantone Colour Bridge, który ma kolory RGB obok odpowiedników CMYK, co ułatwia ich dopasowanie.