Przepisy dotyczące podatku VAT (value added tax) od materiałów drukowanych są bardzo skomplikowane, jeśli mówimy o prawie Wielkiej Brytanii. Szczególnie VAT na ulotki i foldery jest bardzo skomplikowany, ale to nie znaczy, że nie można go zrozumieć. Dalsza dyskusja wyjaśnia cały proces w prosty sposób, aby można było sformułować ideę.

Podatek VAT na drukowane przedmioty zależy od różnych czynników. Na przykład, format materiału, rozmiar materiału, zawartość materiału, a przede wszystkim intencja napisanego materiału mają duże znaczenie. Większość książek, broszur, folderów, broszur i ulotek ma zerową stawkę VAT.

HM Customs and Revenue (HMCR) zazwyczaj kategoryzuje materiały poligraficzne i ustala ich stawki. Wszystkie artykuły stacjonarne, karty pocztowe, foldery, zaproszenia, plakaty, bilety i kartki okolicznościowe należą do kategorii materiałów, za które musisz zapłacić standardową stawkę. Wszystkie drukowane dokumenty również należą do tej kategorii. Podobnie bilety i vouchery również objęte są podstawową stawką VAT.

Aby ulotki były zwolnione z podatku VAT lub kwalifikowały się do zerowej stawki VAT, Urząd Celny i Skarbowy (HM Customs and Revenue) określił pewne kryteria. Jeśli je spełnisz, Twoja ulotka będzie zwolniona z VAT. Na przykład, ulotka musi być przeznaczona do użytku tymczasowego, a następnie należy ją wyrzucić. Do produkcji ulotek nie należy używać grubego papieru lub kartonu. Nie powinna być używana jako plakat. Może być instruktażowa, ale nie może mieć innych celów. Jeżeli ulotka nie będzie miała charakteru efemerycznego, będzie miała standardowe stawki VAT.

Obwieszczenie VAT 701/10, "Zerowa stawka VAT na książki itp." zawiera listę pozycji, które objęte są zerową stawką VAT. Ułatwiło to proces zrozumienia. Dla naszej wygody, dzielimy je na następujące klasy.

Książki i broszuryMateriały te zazwyczaj składają się z tekstu, który jest oprawiony w sztywniejszą lub twardszą okładkę niż strony książki. Książki takie jak książki referencyjne, katalogi, spisy treści, słowniki, literatura, zbiory listów i dokumentów, antyki, książki luźne, podręczniki szkolne, teksty edukacyjne w formacie pytań i odpowiedzi są wolne od podatku VAT. (Chociaż istnieją pewne książki, takie jak książki adresowe i pamiętniki, karty obrazkowe i albumy znaczków, które mają standardowe stawki VAT).

Broszury i pamflety:

Nie ma z góry zdefiniowanego prawa dla broszur i ulotek. Broszury zazwyczaj składają się z kilku arkuszy spiętych lub złożonych w celu przekazania pewnych informacji. Z drugiej strony, broszury są również jak broszury, ale z innym celem. Obydwie te kategorie objęte są zerową stawką VAT.

Ulotki:

Ulotki również nie są zdefiniowanym produktem pod względem ich formy. Zazwyczaj ulotka składa się z pojedynczej kartki papieru o formacie A4, która jest przeznaczona głównie do trzymania w ręku i czytania przez osoby indywidualne. Celem tych ulotek jest przekazanie informacji. Są one kompletne same w sobie i drukowane na papierze limonkowym. Są one dostarczane w wystarczającej ilości i mają charakter ulotny. Są objęte zerową stawką VAT.

Pozycje z obszarami do uzupełnienia:

Istnieje wiele pozycji, które mają pola do wypełnienia (jak formularze do składania wniosków lub inne rodzaje formularzy itp.), które nie podlegają pod materiały zwolnione z VAT, mimo że są jak broszury.

Wyjątki są wszędzie. Jeśli znajdziesz jakieś niejasności, możesz zasięgnąć profesjonalnej porady lub powinieneś odwiedzić stronę internetową HM Customs and Revenue.

Dean Williams

Dean Williams jest blogerem zajmującym się projektowaniem i marketingiem, pracującym dla Print-Print Limited, promującym biznes i budowanie marek poprzez wysokiej jakości marketing drukowany. Jeśli jesteś zainteresowany promocją małej firmy, skontaktuj się z nami hello@print-print.co.uk