Jedną z zalet pracy w domu jest możliwość ustalenia własnych godzin i dopasowania pracy do zobowiązań rodzinnych, zwłaszcza jeśli jesteś odpowiedzialny za opiekę nad dziećmi.

Niestety, jeśli nie jesteś ostrożny, może się okazać, że żonglujesz zbyt wieloma rzeczami naraz i nie poświęcasz żadnej z nich swojej pełnej uwagi, a to właśnie wtedy pojawiają się problemy.

Łatwo jest myśleć, że będziesz w stanie mieć oko na swoje dzieci, podczas gdy ty pracujesz na laptopie, ale jeśli masz aktywnego malucha lub psotnego sześciolatka, szybko dowiesz się, że to mrzonka.

Wcześnie ustal granice
Jedną z pierwszych rzeczy, które sobie uświadomisz jest to, że musisz rozróżnić czas pracy od czasu dla rodziny i ustalić granice. Następnie musisz bronić tych granic i trzymać się ich, dopóki ludzie wokół ciebie nie nauczą się ich szanować.

Wyznacz czas pracy i zorganizuj w tym czasie opiekę dla wszystkich dzieci z wyjątkiem najmłodszych i najstarszych. Podczas gdy możesz pracować z niemowlęciem śpiącym w łóżeczku lub nastolatkiem odrabiającym lekcje po szkole, dzieci pomiędzy nimi prawdopodobnie będą potrzebowały nadzoru dorosłych, a to oznacza poświęcenie im całej swojej uwagi. Zaplanuj pracę w godzinach szkolnych, jeśli to możliwe, lub wynegocjuj czas, kiedy twój partner, przyjaciel lub krewny będzie je pilnował, podczas gdy ty będziesz pracować. W tym czasie nie rób nic poza pracą, zamiast surfować po portalach społecznościowych, aby nie zostawić ich z poczuciem wykorzystania.

Pracuj mądrze
Jeśli pracujesz dla kogoś innego, możesz nie mieć zbyt dużej kontroli nad tym, co robisz. Jeśli jednak pracujesz na własny rachunek, możesz nauczyć się pracować mądrze, a nie ciężko, aby osiągnąć więcej w krótszym czasie, co pozwoli ci spędzić więcej czasu z rodziną.

Niezależnie od tego, czy nazywamy to outsourcingiem czy delegowaniem, określenie, które aspekty pracy można przekazać komuś innemu o specjalistycznych umiejętnościach, przyniesie korzyści. Jeśli Twój biznes opiera się na osobistych talentach, takich jak pisanie, projektowanie lub umiejętności coachingowe, będziesz musiał dostarczyć je samemu lub zatrudnić równie utalentowanych pracowników. Co nie trzeba robić, to obsługiwać admin siebie, kiedy można zatrudnić i przeszkolić wirtualnego asystenta, aby to zrobić dla Ciebie, lub dlaczego uczyć się tajniki html programowania do budowania własnej strony internetowej, kiedy można zatrudnić studenta, aby zbudować jeden dla Ciebie.
Możesz również być w stanie pakować swoje umiejętności i odsprzedawać je wielokrotnie, w formie kursów szkoleniowych, webinarów lub treści do pobrania.

Weź pod uwagę
Oto krótka lista kontrolna, która pomoże Ci osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym oraz spełnienie osobiste:

- Śledź, jak spędzasz swój czas przez jeden tydzień.

- Podkreśl zadania, które nie sprawiają Ci żadnej przyjemności.

- Outsource najbardziej czasochłonną pracę, której nie lubisz robić.

- Sprawdzaj pocztę i portale społecznościowe o wyznaczonych porach i zajmuj się każdym z nich tylko raz.

- Pracuj na podstawie listy priorytetów i zostaw w swoim dniu miejsce na radzenie sobie z nieoczekiwanymi sytuacjami, zamiast planować każdą minutę.

- Upewnij się, że cokolwiek robisz, jesteś w pełni skupiony na tej czynności. Wyłącz telefon, aby zminimalizować czynniki rozpraszające.

- Rozmawiaj o swoich wyzwaniach z osobami z Twojego otoczenia. Poproś o pomoc i bądź otwarty na wysłuchanie ich potrzeb. Znajdź kompromis, który działa dla wszystkich i spróbuj go wypróbować przez tydzień.

- Przynajmniej raz w tygodniu zorganizuj sobie trochę wolnego czasu z dala od rodziny i pracy. Wykorzystaj go na spotkania z przyjaciółmi, ćwiczenia lub robienie czegoś, co kochasz, tylko dla siebie. Być może na początku będziesz musiał o to zawalczyć, jeśli nie jesteś przyzwyczajony do poświęcania czasu dla siebie, ale posiadanie czasu dla siebie jest bardzo ważne dla twojego zdrowia, nawet jeśli jest to tylko kilka godzin w tygodniu, które pomogą ci zmniejszyć poziom stresu i sprawią, że będziesz o wiele bardziej produktywny.

Dean Williams

Dean Williams jest blogerem zajmującym się projektowaniem i marketingiem, pracującym dla Print-Print Limited, promującym biznes i budowanie marek poprzez wysokiej jakości marketing drukowany. Jeśli jesteś zainteresowany promocją małego biznesu to skontaktuj się z nami hello@print-print.co.uk