Jeśli chodzi o życie biurowe, jest wiele rzeczy, które mogą wpływać na nasze szczęście i poziom zadowolenia. Równowaga między życiem zawodowym a prywatnym, nasze wynagrodzenie i zespół, z którym pracujemy - wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do tego, że będziemy czuć się zadowoleni i zadomowieni w pracy, lub też mogą sprawić, że będziemy chcieli poszukać pracy gdzie indziej.

Po rekordowym roku pod względem liczby rezygnacji - w ostatnim kwartale 2021 r. 377 tys. odejść z pracy było wynikiem rezygnacji (w porównaniu do zaledwie 28 tys. spowodowanych zwolnieniem lub redukcją etatu) - więcej osób niż kiedykolwiek poszukuje idealnego stanowiska, które zapewni im najwyższy poziom szczęścia.

Jaki jest jednak klucz do zadowolenia pracowników i w których miastach Wielkiej Brytanii pracuje się najszczęśliwiej? Aby się tego dowiedzieć, postanowiliśmy zapytać bezpośrednio 2 000 pracowników i zbadaliśmy, które lokalizacje w Wielkiej Brytanii oferują najlepsze wynagrodzenia i największą liczbę możliwości zatrudnienia w porównaniu z liczbą mieszkańców.

Gdzie znajduje się najszczęśliwsze miejsce pracy?

Kiedy zapytaliśmy Brytyjczyków o poziom zadowolenia z pracy, na szczęście prawie jedna czwarta pracowników w Wielkiej Brytanii (23%) oceniła swoje zadowolenie z pracy na 5/5, stwierdzając, że jest "bardzo zadowolona" ze swojej obecnej roli. Kolejna jedna czwarta (25%) twierdzi, że jest nieco zadowolona ze swojej pracy.

Niestety, ponad jeden na pięciu Brytyjczyków (21%) przyznał, że jest niezadowolony ze swojej obecnej pracy, a 1,2 miliona pracowników1 stwierdziło nawet, że żadne aspekty ich stanowiska nie sprawiają, że czują się spełnieni zawodowo.

Wygląda na to, że to niezadowolenie z życia zawodowego skłoniło niektórych do odejścia z pracy i znalezienia czegoś nowego w ostatnich miesiącach - liczba wyszukiwań w Google dla zapytań takich jak "jak rzucić pracę" wzrosła o 22% od zeszłego roku. Podobnie, zapytania o "pracę w pobliżu mnie" również wzrosły o 49% w ciągu ostatnich trzech miesięcy.

Chcieliśmy sprawdzić, jakie są różnice w tym zakresie w poszczególnych krajach. Badając poziom zadowolenia pracowników, średnie wynagrodzenie i liczbę ofert pracy w stosunku do liczby mieszkańców, chcieliśmy dowiedzieć się, które miasto w kraju jest "najszczęśliwsze", jeśli chodzi o pracę. A zatem, które miasto zajęło pierwsze miejsce?

10 najszczęśliwszych miast pracy w Wielkiej Brytanii

1. Manchester

Manchester zajął pierwsze miejsce dzięki temu, że ponad jedna czwarta (27%) pracowników ocenia poziom zadowolenia z pracy jako "bardzo wysoki" (5/5), dzięki dużej liczbie aktualnych ofert pracy w porównaniu z liczbą mieszkańców oraz dzięki medianie tygodniowego wynagrodzenia w wysokości 610 funtów.

2. Londyn Centralny

Na drugim miejscu uplasował się Londyn Centralny, gdzie 26% osób w stolicy twierdzi, że jest "bardzo zadowolonych" ze swojej obecnej pracy, a średni tygodniowy dochód brutto wynosi 820 funtów.

3. Oksford

Oksford uplasował się na drugim miejscu w tabeli z 25% pracowników, którzy twierdzą, że są "bardzo zadowoleni" ze swojej obecnej pracy, co przewyższa średnią krajową wynoszącą 23%. Mieszkańcy tego miasta mogą się również pochwalić wysokim tygodniowym wynagrodzeniem w wysokości 687 funtów.

4. Cambridge

Jeden na pięciu (20%) pracowników w Cambridge twierdzi, że jest bardzo zadowolony z pracy. W połączeniu z medianą zarobków tygodniowych wynoszącą 687 funtów oraz dużą liczbą wolnych miejsc pracy w stosunku do liczby mieszkańców, przyczyniło się to do zajęcia przez Cambridge czwartego miejsca, tuż za pierwszą trójką.

5. Bristol

Dzięki wysokiemu poziomowi zadowolenia pracowników (20% pracowników ocenia go na 5/5), tygodniowym zarobkom w wysokości 632 funtów i ponad 24 000 dostępnych stanowisk w okolicy, to południowo-zachodnie miasto zajęło piąte miejsce w zestawieniu.

6. Liverpool

27% mieszkańców Liverpoolu stwierdziło, że są bardzo zadowoleni ze swojej obecnej pracy. Miasto uplasowało się również wysoko pod względem dostępnych stanowisk, z ponad 10 000 miejsc pracy ogłoszonych w wyszukiwarce pracy Adzuna.

7. Edynburg

21% mieszkańców Edynburga oceniło swój poziom satysfakcji jako "bardzo wysoki". To, wraz z medianą tygodniowych zarobków w wysokości 639 funtów, plasuje stolicę Szkocji w pierwszej dziesiątce.

8. Chelmsford

Ponad jedna trzecia (36%) pracowników w Chelmsford oceniła swój poziom satysfakcji na 5/5, dzięki czemu miasto to awansowało w rankingu z jednym z najwyższych poziomów szczęścia pracowników.

9. Newcastle

Północno-wschodnie miasto Newcastle znalazło się na dziewiątym miejscu w naszym rankingu. 22% pracowników jest bardzo zadowolonych z pracy, a ich tygodniowe wynagrodzenie wynosi 611 funtów.

10. Derby

Z medianą tygodniowego wynagrodzenia w wysokości 709 funtów, co czyni to miasto jednym z najlepiej zarabiających obszarów, nie jest zaskoczeniem, że pracownicy Derby również odnotowali wysoki poziom szczęścia pracowniczego, jako że prawie jedna czwarta (23%) stwierdziła, że jest bardzo zadowolona ze swojej obecnej roli.

Co sprawia, że jesteśmy najszczęśliwsi w naszej pracy?

Istnieje wiele elementów, które mogą wpływać na nasze szczęście w pracy, ale co sprawia nam największą radość, gdy myślimy o naszej pracy?

Choć pieniądze to nie wszystko w dążeniu do szczęścia, według naszych badań wynagrodzenie zostało uznane za najważniejszy czynnik w poszukiwaniu satysfakcji z miejsca pracy wśród Brytyjczyków. Czterech na dziesięciu (40%) pracowników stwierdziło, że ich wynagrodzenie ma znaczący wpływ na poziom ich szczęścia w pracy.

Nie będzie to zaskoczeniem dla wielu dorosłych Brytyjczyków, ponieważ ze względu na rosnące koszty ogrzewania, żywności, paliwa i ogólnego życia Brytyjczyków, wynagrodzenie za pracę staje się jeszcze ważniejsze dla ogólnego szczęścia i spełnienia pracowników.

Zrozumiałe jest, że to, z kim pracujesz, może również wpłynąć na Twoje życie biurowe, jak wynika z naszych badań - ponad jedna trzecia (36%) stwierdziła, że ich zespół przynosi im najwięcej satysfakcji w pracy.

Dobra równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym znalazła się na trzecim miejscu wśród najważniejszych aspektów zapewniających poziom szczęścia wśród pracowników w Wielkiej Brytanii, przy czym jedna trzecia (35%) ankietowanych stwierdziła, że możliwość zachowania równowagi jest najlepszą częścią ich pracy. Na szczęście, w ciągu ostatnich dwóch lat nacisk na równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców znacznie wzrósł. Wiele firm zrewidowało swoje pakiety świadczeń, a niektóre nawet wypróbowały 4-dniowe tygodnie pracy, aby dać swoim pracownikom więcej czasu wolnego w domu.

W jednym z naszych poprzednich badań stwierdziliśmy, że elastyczne godziny pracy są najbardziej cenionym benefitem pracowniczym wśród Brytyjczyków, nic więc dziwnego, że osoby, które mają równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym twierdzą, że ma ona największy wpływ na poziom ich satysfakcji.

Kto jest najszczęśliwszy w pracy?

Jeśli chodzi o nasze role, najmniej zadowolone okazały się osoby na stanowiskach początkowych - jedna na dziesięć osób (10%) oceniła swój poziom zadowolenia jako "bardzo niski", przyznając mu ocenę 1 na 5.

Mimo że wiele stanowisk w sektorze wolontariatu pomaga i przynosi korzyści społeczności lub organizacjom charytatywnym, nasze badanie wykazało, że osoby pracujące na stanowiskach wolontariuszy są często najmniej zadowolone, ponieważ prawie jedna na pięć osób (18%) stwierdziła, że jest bardzo niezadowolona ze swojej roli.

Wygląda na to, że trawa nie zawsze jest bardziej zielona, gdy pnie się po szczeblach kariery, ponieważ osoby zajmujące wyższe stanowiska kierownicze doświadczają podobnego poziomu niezadowolenia ze swojej roli - jedna na dziesięć osób (10%) przyznała, że czuje się niezadowolona ze swojej roli.

Najszczęśliwsze w swojej pracy okazały się osoby na stanowiskach dyrektorskich - aż 75% z nich stwierdziło, że czują się zadowoleni z pracy. Według Reed.co.uk, średnie wynagrodzenie dyrektora wynosi obecnie 72 296 funtów i jest znacznie wyższe od mediany rocznego wynagrodzenia pracowników w Wielkiej Brytanii, która wynosi obecnie 31 285 funtów.

Nic dziwnego, że połowa (50%) ankietowanych dyrektorów stwierdziła, że ich wynagrodzenie jest największym czynnikiem wpływającym na ich szczęście w pracy.

Wnioski

Jeśli chodzi o życie zawodowe, naturalnie znajdą się osoby, którym brakuje satysfakcji i motywacji w pracy lub na obecnym stanowisku, a z naszych rankingów jasno wynika, że niektóre miasta mają lepsze doświadczenia zawodowe niż inne. Niestety, w niektórych przypadkach pracownicy z Wielkiej Brytanii przyznali, że w ich obecnej pracy nie ma aspektów, które sprawiają, że czują się spełnieni lub zadowoleni.

Dla tych, którzy nie są zadowoleni, rynek pracy w Wielkiej Brytanii wykazuje w ostatnich miesiącach bardzo pozytywny trend, a zapotrzebowanie na pracowników wzrasta po ogólnokrajowych zakłóceniach w ciągu ostatnich dwóch lat, co sprawia, że jest to idealny czas na rozpoczęcie poszukiwań nowej pracy.

W instantprint wierzymy, że dla pracodawców najważniejsze jest, aby wszyscy pracownicy czuli, że ich wkład w pracę zespołu jest doceniany, a także aby oferowano im odpowiedni rodzaj świadczeń i dodatków, jak również konkurencyjne wynagrodzenie. Może to mieć ogromny wpływ na to, jak pracownicy czują się na co dzień w swojej roli i ostatecznie zwiększyć poziom satysfakcji z pracy, co jest kluczem do zatrzymania najbardziej utalentowanych pracowników.


Metodologia
- Dane pochodzą z ankiety przeprowadzonej wśród 2000 dorosłych Brytyjczyków w marcu 2022 r.
- Liczba ofert pracy pozyskana z Adzuna.co.uk (dane zebrane w dniach 3/3/22)
- Mediana tygodniowych zarobków brutto dla osób zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin pochodzi z ONS
- Dane dotyczące wielkości populacji pochodzą z NOMIS, NRS Scotland i World Population Review.


1https://www.ons.gov.uk/employmentandlabourmarket/peopleinwork/employmentandemployeetypes/bulletins/employmentintheuk/february2022
Wskaźnik zatrudnienia w Wielkiej Brytanii został oszacowany na 75,5%.
75,5% dorosłej populacji Wielkiej Brytanii = 40 717 519,9
3% z 40 717 519,9 = 1 221 525,59