Od wyboru czcionki do motywu przewodniego, papeteria ślub na nadaje ton całej ceremonii ślubnej, co oznacza, że bardzo ważne jest, abyś ją dobrze zaprojektował. Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zaprojektowanie własnych zaproszeń ślubnych i kart RSVP, czy też będziesz potrzebować profesjonalnego projektanta, oto kilka rzeczy, które warto rozważyć przed wydrukowaniem papeterii ślubnej na swój wielki dzień.

Wybór stylu papeterii ślubnej

Wybierając projekt papeterii ślubnej, ważne jest, aby zawrzeć w nim osobowość pary młodej, jak również podpowiedź dotyczącą tematu ślubu. Na przykład, jeśli wybraliście kolory na Wasz ślub, upewnijcie się, że będą one zawarte w Waszych zaproszeniach ślubnych, menu i projektach zamówień na usługi, aby powiązać całą ceremonię razem.

Możecie rozważyć...

Waszą ceremonię

Czy organizujecie tradycyjną ceremonię ślubną, czy może coś osobliwego i nieszablonowego? Czy wybieracie coś romantycznego, formalnego czy swobodnego? Pary wybierające tradycyjne formalne ceremonie zazwyczaj wybierają elegancką papeterię ślubną w kolorze białym i kości słoniowej z kursywą, podczas gdy te wybierające alternatywny styl mogą wybrać ciemniejsze kolory tła ze złotą i srebrną folią na tekście.

Twój lokal

To czy bierzecie ślub kościelny czy cywilny, może mieć wpływ na projekt papeterii. Podobnie, jeśli bierzecie ślub w innym miejscu, takim jak zamek, ogród, hotel lub plaża, to również może mieć wpływ na motyw przewodni.

Sezonowe zaproszenia ślubne

Pastelowe kwiaty są idealne na wiosnę i lato, natomiast jeśli Wasz ślub odbędzie się jesienią, możecie pomyśleć o zmianie kolorystyki na głębokie czerwienie i pomarańcze. W przypadku zimowych zaproszeń ślubnych, biel i złoto są doskonałym wyborem kolorystycznym, który nadal jest bardzo tradycyjny.

Jak zaplanować druk papeterii ślubnej?

Upewnienie się, że planujesz swoją papeterię ślubną z dużym wyprzedzeniem jest najlepszym sposobem na złagodzenie dodatkowego stresu związanego z organizacją Twojego wielkiego dnia. Kiedy już zdecydujesz się na temat przewodni i listę gości, nadszedł czas, aby rozpocząć poszukiwania dostawców i projektantów, którzy wprowadzą Twoje pomysły na papeterię ślubną w życie.

Wiele drukarni oferuje darmowe próbki, abyś mógł poznać jakość druku oraz możliwość zobaczenia i dotknięcia różnych materiałów, które oferują. To może pomóc Ci w podjęciu decyzji, kto będzie dostawcą Twojej papeterii.

Uczestnictwo w targach ślubnych i dołączenie do grup ślubnych na Facebooku lub forach internetowych to również doskonałe sposoby na uzyskanie rekomendacji i znalezienie najlepszych miejsc, w których można zaopatrzyć się w papeterię.

Jakiego rodzaju papeterii potrzebujesz na wesele?

Chociaż niektóre pary decydują się zrezygnować z drukowanych zaproszeń i innej papeterii, jest to bardzo lubiana tradycja, która oznacza również, że Ty i Twoi goście będziecie mieli coś, co będzie przypominać o Waszym wyjątkowym dniu. Użyj tej listy jako listy kontrolnej papeterii ślubnej, aby upewnić się, że masz wszystko, czego potrzebujesz.

 • Zaproszenia na przyjęcie zaręczynowe - tymi zaproszeniami możesz uczcić swoje zaręczyny z bliskimi.
 • Save the dates - powiedz swoim gościom, aby zachowali wolną datę w swoim kalendarzu
 • Zaproszeniaślubne - formalnie zaproś gości na swój ślub, informując ich o godzinie, miejscu i innych szczegółach
 • Kartki RSVP - wyślijcie razem z zaproszeniami ślubnymi, aby goście odesłali je i dali Wam znać, czy będą uczestniczyć w uroczystości
 • Naklejki ślubne - zaklej koperty inicjałami pary, aby nadać im osobisty charakter
 • Zaproszenia na prysznic dla nowożeńców - zaproś gości na wieczór panieński i kawalerski
 • Koperty - jeśli drukujesz papeterię ślubną online z nami, wyślemy koperty razem z Twoim zamówieniem!
 • Zawieszki dotorebek pow italnych - jeśli obdarowujesz gości koszyczkiem powitalnym lub prezentem, dodaj zawieszkę lub karteczkę z życzeniami, aby dopasować je do motywu przewodniego wesela
 • Programy weselne - dadzą gościom przegląd przebiegu uroczystości, w tym hymnów i czytań
 • Karteczki znazwami stołów - podaj nazwy stołów, aby pomóc gościom odnaleźć swój stół
 • Karty miejsc - dodaj imiona gości do małej karty miejsc, aby wiedzieli, które miejsce jest ich.
 • Oznakowanie ślubne - stwórz znaki "Just married", "Mr & Mrs" lub znaki ilustrujące kto siedzi przy którym stole
 • Kartki z podziękowaniami - Podziękuj gościom za udział w Waszym wyjątkowym dniu, wysyłając kartki z podziękowaniami po ślubie.

> Kup pełną kolekcję papeterii ślubnej online tutaj <

Czy projekty papeterii ślubnej muszą być dopasowane?

Wiele par decyduje się na dopasowanie całego zestawu papeterii ślubnej, ponieważ pomaga to w ustaleniu ciągłego motywu przewodniego podczas całego wydarzenia. Jednakże, jeśli zaplanowaliście całą papeterię ślubną na białych kartach z jedwabiu, a następnie zakochaliście się w drewnianych kartach miejsc lub akrylowych tabliczkach ślubnych, tak długo jak będziecie pasować do ogólnego tematu, będziecie w stanie to zrobić.

Kiedy zamówić papeterię ślubną

Oto krótka linia czasu, aby upewnić się, że zamówicie i wyślecie papeterię ślubną w odpowiednim czasie

6-12+ miesięcy przed - wydrukuj i wyślij save the dates

Przed złożeniem zamówienia na save the dates, upewnij się, że sfinalizowałeś szczegóły swojego ślubu, które chcesz wysłać do gości. Obejmuje to rezerwację daty i godziny w lokalu oraz ustalenie listy gości.

Jest to również uprzejme - i praktyczne! - wysłać kartki z datą do wszystkich dostawców usług ślubnych, których zatrudniliście na ten dzień, np. fotografa ślubnego, cateringowca, urzędnika, pianistę.

4-6 miesięcy przed - zaproszenia ślubne i karty RSVP

Około 6 miesięcy przed ślubem wyślijcie zaproszenia ślubne do tej samej listy gości, do której wysłaliście save the dates. Wewnątrz koperty powinniście również umieścić kartę RSVP, aby goście mogli dać Wam znać, czy będziecie uczestniczyć w uroczystości.

Zawsze dobrze jest wydrukować kilka dodatkowych zaproszeń ślubnych na wypadek, gdybyście w ostatniej chwili musieli zaprosić kogoś innego, Wy lub Wasz kaligraf popełniliście błąd przy pisaniu na kartach - i oczywiście jeden zapas na pamiątkę!

2-4 miesiące przed - przedmioty na przyjęcie i upominki

Na tym etapie warto rozpocząć zamawianie wszelkich druków, które będą potrzebne na przyjęcie weselne, takich jak znaki ślubne, nazwy stołów i karty na miejsca przy stołach. Teraz jest również czas na sfinalizowanie menu i wydrukowanie ich.

Jeśli będziecie rozdawać gościom upominki ślubne, pamiętajcie, aby zamówić je również w tym czasie.

1-2 miesiące przed - ślubne zamówienie usług

Ślubne nakazy obsługi określają szczegóły Waszej ceremonii, co oznacza, że będą jednym z ostatnich elementów, które zamawiacie przed wielkim dniem. Zostaną one rozdane gościom weselnym, aby mogli śledzić ceremonię, podając kolejność dnia, taką jak czytania, hymny i wymiana obrączek.

3 miesiące po - kartki z podziękowaniami

Prawdopodobnie będziecie otrzymywać prezenty ślubne jeszcze przez kilka miesięcy po ślubie, niektórzy goście przyniosą prezenty w dniu ślubu, a inni poczekają do końca miesiąca miodowego.

Zwykłą grzecznością jest wysłanie kartek z podziękowaniami do tych, którzy podarowali Wam prezent, choć niektóre pary wolą wysłać kartki z podziękowaniami do wszystkich gości, którzy uczestniczyli w ceremonii.

Jeśli poczekasz do 3 miesięcy po uroczystości, będziesz mieć już wszystkie swoje fotografie ślubne, które możesz wykorzystać w projekcie kartki z podziękowaniami.

Co napisać na zaproszeniu ślubnym?

Właściwe sformułowanie tekstu jest ważne, aby przekazać gościom odpowiednie informacje. Musisz zawrzeć następujące informacje na swoich zaproszeniach ślubnych:

 • datę, godzinę i miejsce ślubu
 • Miejsce i czas przyjęcia weselnego
 • Imiona rodziców/imiona gospodarzy
 • Pełne imiona i nazwiska pary młodej (w tym drugie imiona)

Aby uzyskać więcej informacji, sprawdź ten przewodnik, jak napisać idealne zaproszenie ślubne.

Jak zaprojektować własne zaproszenia ślubne i papeterię online?

Teraz, gdy masz już wszystkie informacje potrzebne do stworzenia własnej papeterii ślubnej, wszystko co pozostaje do zrobienia, to zacząć projektować! Możesz zaprojektować papeterię ślubną online do druku za pomocą naszego darmowego narzędzia online - z mnóstwem szablonów do wyboru, każda przyszła para młoda znajdzie coś dla siebie.