Wielka Brytania ma bogatą historię świętowania królewskich wydarzeń za pomocą imprez ulicznych, i nie inaczej będzie w przypadku Platynowego Jubileuszu w czerwcu 2022 roku. Oczekuje się, że 12 milionów Brytyjczyków weźmie udział w imprezach ulicznych z okazji 70. rocznicy objęcia tronu przez królową, dlatego wiele osób w całym kraju będzie przygotowywać się do królewskich uroczystości. Jeśli planujesz zorganizować imprezę uliczną z okazji Platynowego Jubileuszu, oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć.

Kiedy przypada Platynowy Jubileusz Królowej w 2022 roku?

Platynowy Jubileusz Królowej odbędzie się w niedzielę 5 czerwca 2022 roku. Chociaż królowa została pierwszym brytyjskim monarchą, który obchodził platynowy jubileusz 6 lutego, oficjalne uroczystości odbędą się w ramach czterodniowego weekendu wakacyjnego od czwartku 2 do niedzieli 5 czerwca.

W ramach przedłużonego weekendu wakacyjnego zaplanowano działania publiczne i społeczne, a także narodowe chwile refleksji nad panowaniem królowej.

Ile lat obchodzi Platynowy Jubileusz?

Platynowy jubileusz oznacza 70 lat panowania królowej. Królowa jest pierwszym brytyjskim monarchą, który obchodzi platynowy jubileusz.

Jak zorganizować jubileuszową imprezę uliczną?

1. Postępuj zgodnie z przepisami

Od czwartku 2 czerwca do niedzieli 5 czerwca każdy może legalnie zorganizować imprezę uliczną. Zgodnie z zaleceniami rządu zasady organizowania imprez ulicznych w weekend Platynowego Jubileuszu Królowej są następujące:

 • Impreza uliczna powinna być przeznaczona wyłącznie dla mieszkańców i sąsiadów
 • Reklama powinna być skierowana tylko do mieszkańców
 • Impreza powinna być zorganizowana na spokojnej ulicy osiedlowej, w bloku mieszkalnym lub na lokalnym terenie zielonym
 • Imprezy uliczne powinny być zorganizowane we własnym zakresie
 • Nie jest wymagana formalna ocena ryzyka
 • Może być wymagane wypełnienie formularza zgłoszeniowego, ale należy sprawdzić w urzędzie gminy, ponieważ przepisy różnią się w poszczególnych krajach Wielkiej Brytanii
 • Nie są wymagane żadne licencje, chyba że sprzedaje się alkohol - jeśli w grę wchodzi alkohol, może być potrzebne tymczasowe zawiadomienie o imprezie (Temporary Events Notice).
 • Jeśli chcesz zamknąć drogę, musisz poinformować o tym radę gminy do 6 tygodni przed imprezą - możesz jednak pozostawić drogę otwartą i zorganizować "spotkanie uliczne" na podjeździe lub w ogrodzie przed domem.
 • Niektóre samorządy lokalne użyczają znaków, ale można też kupić własne znaki.

Zasady spotkań ulicznych

Jeśli nie masz czasu na zorganizowanie zamknięcia drogi, nie musisz rezygnować z zabawy. Spotkania uliczne to nieformalne spotkania na podjeździe lub w ogrodzie, które łatwiej zaplanować niż pełną imprezę uliczną.

Istnieje jednak kilka zasad dotyczących spotkań ulicznych:

 • Spotkanie uliczne nie może przeszkadzać pieszym ani zmuszać ludzi do niebezpiecznego poruszania się po drodze.
 • Podczas imprezy dzieci powinny znajdować się w bezpiecznej odległości od pojazdów.

Więcej informacji na temat procedury i wskazówek dotyczących organizacji imprezy ulicznej z okazji Platynowego Jubileuszu można znaleźć na oficjalnej stronie rządowej.

2. Wybierz datę

Platynowy Jubileusz Królowej będzie obchodzony w przedłużony weekend świąteczny od 2 do 5 czerwca, a każdego dnia tego weekendu odbędzie się wiele imprez upamiętniających. Nie ma określonego dnia, w którym można organizować imprezy uliczne w ten weekend, ale jeśli planujesz wziąć w nich udział, Wielki Jubileuszowy Lunch odbędzie się w niedzielę 5 czerwca.

Pierwszy Wielki Jubileuszowy Lunch odbył się w 2012 roku z okazji Diamentowego Jubileuszu Jej Królewskiej Mości, ale od 2009 roku Big Lunch organizowany przez Eden Project odbywa się corocznie w całym kraju.

Przed platynowym jubileuszem można zapisać się na bezpłatny pakiet imprez ulicznych The Big Lunch, aby rozpocząć przygotowania.

Warto też popytać sąsiadów o najlepszy dzień na weekend, bo być może mają już plany.

3. Roześlij zaproszenia

Zaproszenia są niezbędne, aby upewnić się, że wszyscy goście wiedzą, kiedy i gdzie mają się stawić, a także poinformować ich o planowanych zabawach związanych z Jubileuszową Imprezą Uliczną. Drukowanie platynowych zaproszeń na imprezę jubileuszową online pozwala obniżyć koszty, a jednocześnie uzyskać profesjonalny efekt końcowy.

Przy projektowaniu zaproszeń zalecamy użycie kolorów użytych w godle Platynowego Jubileuszu Królowej - platyny i purpury (konkretnie Pantone 3515C). Te bogate purpury są synonimem królewskości. Alternatywnie można użyć kolorów z Union Jack - biały, niebieski i czerwony to klasyczne połączenie dla 70-letniego panowania Jej Królewskiej Mości.

Jeśli zaproszenie ma być pamiątką po uroczystości, możesz dodać do niego specjalne wykończenia, np. folię holograficzną przypominającą platynę.

Wydrukuj zaproszenia dla wszystkich mieszkańców swojej ulicy oraz kilka dodatkowych, na wypadek gdyby któreś zaginęło w poczcie. Do każdego zamówienia zaproszeń dołączamy koperty w kolorze białym lub czerwonym, dzięki czemu nie musisz kupować ich osobno.

Opcjonalnie możesz poprosić gości o podanie liczby gości (RSVP), dzięki czemu będziesz wiedzieć, dla ilu osób będziesz przygotowywać posiłki.

4. Przydziel zadania swoim sąsiadom

Przydzielanie zadań różnym osobom nie tylko odciąża, ale także sprawia, że wszyscy są podekscytowani, widząc, jak ich wspólny wysiłek przynosi efekty.

Działania można podzielić na wiele różnych sposobów - każdy z domowników odpowiada za pełną organizację swojego obszaru, np. jedzenia, dekoracji czy zajęć. Można też zapytać sąsiadów, czy nie zechcieliby podzielić się kosztami cateringu, albo poprosić wszystkich o przyniesienie własnych wypieków lub gier, którymi grupa mogłaby się cieszyć.

Bez względu na to, na jaką drogę się zdecydujesz, zanim zaczniesz przydzielać każdemu zadania, zapytaj, czy podział zadań między sąsiadów jest w porządku - niektórzy mogą nie chcieć angażować się tak bardzo jak inni, zwłaszcza jeśli są zajęci pracą lub innymi obowiązkami.

5. Zamów dekoracje

Żadna impreza nie jest kompletna bez dekoracji - zwłaszcza takich, które wytrzymają każdą brytyjską pogodę. Niektóre dekoracje mogą pozostać w górze przez cały weekend, podczas gdy inne należy zachować na ten dzień. Oto kilka pomysłów na dekoracje na imprezę uliczną z okazji Platynowego Jubileuszu.

Banery

Wydrukowanie baneru wzdłuż ściany ogrodu lub ogrodzenia to świetny sposób na wprowadzenie królewskich uroczystości i nadanie motywu przewodniego całej ulicy. Wybór opcji z PVC z oczkami oznacza, że będzie on trwały i wytrzyma cały weekend, a także będzie łatwy do zamocowania na różnych powierzchniach.

Wiązanki

Czerwone, białe i niebieskie wiązanki można wieszać między ogrodami lub na latarniach. To tradycyjny element letnich imprez na świeżym powietrzu. Możesz je kupić lub zaangażować dzieci z ulicy do zrobienia własnych. Pamiętaj tylko o sznurku!

Obrusy

Jeśli zapewniasz jedzenie, napoje, a nawet zajęcia rzemieślnicze, zaopatrz się w wodoodporne obrusy, które uchronią stoły Twoje i Twoich sąsiadów przed rozlaniem płynów. Zwykłe obrusy w kolorze niebieskim, białym lub czerwonym są łatwe do znalezienia, ale możesz nadać im jeszcze bardziej brytyjski charakter, umieszczając na nich motyw Union Jack.

Ramki i rekwizyty do selfie

Oficjalne hashtagi obchodów Jubileuszu to #PlatinumJubilee i #HM70. Aby włączyć się w te obchody, można zrobić zdjęcia z uroczystości lub podnieść ich rangę za pomocą ramek do selfie i rekwizytów fotograficznych. Ramki do selfie można stworzyć przy ograniczonym budżecie, używając piankowych znaków - wystarczy użyć ostrego noża, aby wyciąć środek na zdjęcia.

Flagi

Flagi nie służą tylko do machania na paradach. Można je kupić lub wykonać samodzielnie i wykorzystać jako element obchodów święta ulicy. Ulubionym zajęciem dzieci jest robienie własnych flag z patyczków do lizaków i kartonu.

Zastawa stołowa

Platynowy Jubileusz można uzupełnić o czerwone, białe i niebieskie papierowe talerze, kubki i serwetki. Te tradycyjne kolory, łatwe do posprzątania po zakończeniu przyjęcia, będą doskonałym wykończeniem dekoracji stołu.

Balony

Od balonowych łuków z helem po balony z numerami, aby uczcić 70 lat panowania na tronie Jej Królewskiej Mości, balony powinny być użyte w dniu przyjęcia, a nie pozostawione na zewnątrz przez cały weekend.

Torby z upominkami

Papierowe torby w czerwone, białe i niebieskie paski to świetne torebki z łakociami, w których można rozdawać smakołyki zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Zaklej je małą naklejką z motywem przewodnim, aby zabawa była naprawdę udana.

6. Upewnij się, że masz wystarczająco dużo miejsc siedzących

Na każdej imprezie ulicznej może zrobić się tłoczno, zwłaszcza jeśli pojawią się rodziny sąsiadów. Zbierz się, aby upewnić się, że masz wystarczająco dużo miejsc do siedzenia na swojej imprezie ulicznej.

Wiele osób będzie miało już krzesła ogrodowe, więc warto poprosić o przyniesienie własnych krzeseł, jeśli wiesz, że nie będzie ich wystarczająco dużo.

7. Zorganizuj jedzenie lub catering

W zależności od tego, ile pieniędzy przeznaczyłeś na imprezę uliczną, możesz sam zająć się cateringiem lub zorganizować firmę cateringową, która dostarczy jedzenie w tym dniu. Można też poprosić sąsiadów o przyniesienie własnych potraw, aby stworzyć bufet z ulubionymi potrawami wszystkich uczestników.

Rodzaj planowanych potraw będzie zależał od rodzaju imprezy ulicznej, którą organizujesz. Na przykład dania typu finger food będą najlepszym rozwiązaniem dla gości, którzy będą stać, natomiast na przyjęciach zasiadanych można podać tradycyjną popołudniową herbatę i podpłomyki.

Klasyczne brytyjskie potrawy na imprezę uliczną to ulubione potrawy imprezowe, takie jak scotch eggs i sausage rolls, a także kanapki z ogórkiem, sałatka ziemniaczana i oczywiście biszkopt Wiktorii.

Zwykłe babeczki to także dobra opcja, ponieważ można dostarczyć niebieski, biały i czerwony lukier, którym uczestnicy będą mogli oblać swoje własne - a nawet zorganizować konkurs!

Jeśli chodzi o napoje, dobrym rozwiązaniem będzie squash owocowy, ponieważ jest rozcieńczony i jest popularny wśród dzieci. Dorośli mogą sięgnąć po lekkie, letnie koktajle i spritzery, które z pewnością przypadną im do gustu. Można też postawić na tradycyjny kubek herbaty.

8. Zaplanuj gry i zabawy na imprezie ulicznej

Zapewnij swoim gościom rozrywkę, organizując kilka zabaw! Dla dzieci dobrym pomysłem będzie kolorowanka i gry towarzyskie dla dzieci, a także tradycyjne gry w piłkę, takie jak krykiet czy piłka nożna, jeśli masz miejsce. Dla dorosłych dobrym rozwiązaniem są quizy wiedzy ogólnej i konkursy.

Można też stworzyć własne, nawiązujące do jubileuszu wersje klasycznych gier towarzyskich, takich jak przypinanie korony królowej czy gra w podawanie paczki ze złotym opakowaniem. Popularne są także prace plastyczne i rękodzielnicze. Można zrobić własne wiązanki, ozdobić korony klejnotami i piórami lub udekorować gotowe bułeczki niebieskim, białym i czerwonym lukrem.

9. Zbierz towary związane z platynowym jubileuszem

Od Harrodsa po Cath Kidston - ulubione marki narodu stworzyły wspaniałe gadżety na pamiątkę Platynowego Jubileuszu. Oprócz osobistego użytku, miłym akcentem będzie podarowanie członkom przyjęcia czegoś małego, co z pewnością zostanie docenione. Można nawet zamówić coś, co goście będą mogli wykorzystać w tym dniu, na przykład pamiątkowe kubki do napojów.

Jeśli szukasz wyjątkowych pamiątek, Hello Magazine zamieścił tutaj listę 15 najlepszych produktów związanych z jubileuszem.

10. Wysyłaj przypomnienia pocztą

Jeśli od wysłania oryginalnych zaproszeń minęło już trochę czasu, pamiętaj, aby wysłać przypomnienie pocztą. Wydrukowanie ich na cienkich ulotkach to niedrogi sposób na rozpowszechnienie wiadomości wśród wszystkich sąsiadów, a ponadto daje im coś fizycznego, co mogą przypiąć do swojego kalendarza lub tablicy ogłoszeń jako przypomnienie.

Możesz też utworzyć grupę na Facebooku lub Whatsapp i wysłać wszystkim wiadomość z przypomnieniem o imprezie ulicznej.

Rozpocznij imprezę

Gotowy na rozpoczęcie obchodów Jubileuszu? Zrób pierwszy krok i już dziś zamów online zaproszenia na imprezę! Niezależnie od tego, co masz w planach, mamy nadzieję, że spędzisz udany weekend z okazji święta panowania Jej Królewskiej Mości.