Jeśli chodzi o posiadanie dzieci, istnieje wiele elementów, które pracownicy muszą wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, w tym czas, jaki mogą chcieć (i na jaki mogą sobie pozwolić) wziąć wolne oraz potencjalne koszty opieki nad dzieckiem - i to jeszcze zanim dziecko się pojawi!

Na szczęście rządy wielu krajów prowadzą politykę przyjazną rodzinie, pozwalając nowym rodzicom na wzięcie wolnego, aby mogli pobyć ze swoimi dziećmi w tych wszystkich ważnych pierwszych tygodniach. Ale mieszkańcy którego kraju otrzymują najlepszą ofertę, jeśli chodzi o urlop macierzyński i ojcowski oraz wynagrodzenie? Aby dowiedzieć się więcej, porównaliśmy kluczowe dane dotyczące 31 krajów na całym świecie.

Ponadto chcieliśmy poznać opinie Brytyjczyków na temat obecnych pakietów ustawowego urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego i adopcyjnego - czy ludzie uważają, że są one wystarczająco dobre? Przeprowadziliśmy ankietę wśród 2000 dorosłych Brytyjczyków, aby sprawdzić, czy są zadowoleni z polityk i płac oferowanych pracującym rodzicom, czy też chcieliby wymienić się jakimiś istniejącymi świadczeniami, aby uzyskać słodszą ofertę.

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej...

Gdzie jest najlepsza oferta dla pracujących rodziców?

Przyglądając się aktualnej ofercie 31 krajów w zakresie urlopów macierzyńskich i ojcowskich, staraliśmy się dowiedzieć, gdzie na świecie pracujący rodzice otrzymują najlepsze doświadczenia podczas wychowywania swoich noworodków. Tworząc system rankingowy, zbadaliśmy następujące elementy z każdego kraju:

  • Liczba tygodni dostępnych zarówno dla urlopu macierzyńskiego, jak i ojcowskiego (SML/PML)
  • Czy czas wolny jest płatny (i/lub jaki procent jest płatny)
  • Czy istnieje oddzielny pakiet urlopu rodzicielskiego dostępny dla nowych rodziców?
  • Czy był on oddzielony od ustawowego urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego?
  • Średni koszt wynajmu nieruchomości z trzema sypialniami w GBP
  • Średni koszt podstawowych usług komunalnych w GBP
  • Średni koszt opieki nad dzieckiem (prywatne przedszkole) miesięcznie w GBP

Szwecja wychodzi na prowadzenie

Pierwsze miejsce w naszym rankingu zajęła Szwecja. Nie oferuje ona urlopu macierzyńskiego ani ojcowskiego, a zamiast tego decyduje się na wspólny urlop rodzicielski, który wynosi 240 dni (lub 34 tygodnie) dla każdego z rodziców, co daje nowym rodzinom łącznie 480 dni urlopu na spędzenie czasu z nowo narodzonym dzieckiem.

Kolejnym aspektem plasującym Szwecję na szczycie listy są stosunkowo niskie koszty opieki nad dziećmi - prywatne żłobki kosztują rodzinę 106,83 funtów miesięcznie. Ponadto, średni czynsz za trzy sypialnie wynosi 810,93 funtów miesięcznie, podczas gdy podstawowe media kosztują średnio 64,47 funtów. Przy średniej pensji £2301.55 (po opodatkowaniu), rachunki te stanowią 42% zarobków mieszkańca Szwecji (jeśli nie dzieli się ich z innymi osobami).

Kolejne miejsca w rankingu zajmują Bułgaria, Węgry, Finlandia i Rumunia.

10 najlepszych krajów dla pracujących rodziców:
1 Szwecja
2 Bułgaria
3 Węgry
4 Finlandia
5 Rumunia
6 Litwa
7 Estonia
8 Chorwacja
9 Czechy
10 Polska
Bułgaria zajęła drugie miejsce w naszym rankingu. Kraj ten oferuje 60 tygodni urlopu macierzyńskiego i kolejne 104 tygodnie wspólnego urlopu rodzicielskiego, który rodzice mogą wykorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia. Dzięki niższym kosztom życia - przeciętny czynsz kosztuje 373,98 funtów miesięcznie - łatwo zrozumieć, dlaczego Bułgaria znalazła się tak blisko szczytu listy.

Na trzecim miejscu plasują się Węgry, które oferują 24 tygodnie ustawowego urlopu macierzyńskiego, a po jego zakończeniu jedno z rodziców może wziąć dodatkowy urlop rodzicielski (w sumie 84 tygodnie) w wysokości 70% wynagrodzenia, choć jest ono ograniczone do dwukrotności krajowej płacy minimalnej.

Finlandia oferuje 17 tygodni urlopu macierzyńskiego dla nowych matek, co jest niższą kwotą niż w innych czołowych krajach. Ojcowie mogą jednak skorzystać z dziewięciu tygodni urlopu ojcowskiego, co daje łącznie 45,7 tygodni urlopu dla rodziców, co daje Finlandii czwarte miejsce.

W porównaniu do innych krajów z czołówki, koszty życia w Finlandii są wyższe - czynsz wynosi średnio 804,58 funtów miesięcznie, a opłaty za media 98,71 funtów, co sprawia, że jest to bardziej kosztowna opcja dla oczekujących rodziców.

Na piątym miejscu znajduje się Rumunia, która oferuje mieszkańcom 18 tygodni urlopu macierzyńskiego i 104 tygodnie dostępne w ramach wspólnej polityki rodzicielskiej. To, w połączeniu z niższymi kosztami życia (średnia cena wynajmu wynosi 357,73 funtów, a koszty mediów to 100,49 funtów) oznacza, że Rumunia kończy naszą listę pięciu najlepszych.

Jakie są "najgorsze" kraje dla pracujących rodziców?

Na drugim końcu listy znalazł się mały europejski kraj Luksemburg, który znalazł się w pierwszej piątce.

Kraj ten oferuje obecnie zaledwie 20 dni ustawowego urlopu macierzyńskiego (SML) dla nowych matek i nie ma żadnej polityki ustawowego urlopu ojcowskiego. To, wraz z wysokimi kosztami życia mieszkańców (średni czynsz wynosi 1 880,86 funtów, a podstawowe media kosztują średnio 222,21 funtów), sprawiło, że Luksemburg zajął najniższe miejsce w naszej tabeli.

Do Luksemburga w dolnej piątce dołączyły USA, Niemcy, Austria, Belgia i Dania.

W USA nie ma obecnie polityki dotyczącej urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego dla nowych rodziców. Zgodnie z Family Medical Leave Act, pracownicy mogą wziąć 12 tygodni wolnego na nowe dziecko, ale są to wszystkie niepłatne urlopy. Koszty życia są również na wyższym poziomie, z przeciętnym czynszem wynoszącym £1,804.83 miesięcznie, plus rachunki za media w wysokości £143.88.

Mimo, że Niemcy oferują 313 tygodni (czyli aż trzy lata!) wspólnego urlopu rodzicielskiego, uplasowały się na niskim miejscu w rankingu ze względu na wysokie koszty życia - opłaty za media i czynsz wynoszą 1 245,20 funtów miesięcznie.

Polityka Austrii pozwala nowym matkom wziąć 16 tygodni płatnego urlopu macierzyńskiego, a ojcowie mogą również wziąć 4 tygodnie wolnego, jednak urlop ojcowski jest w tym kraju bezpłatny. Mieszkańcy mogą zdecydować się na urlop rodzicielski w dowolnym momencie przed ukończeniem przez dziecko drugiego roku życia, jednak minimalny okres urlopu rodzicielskiego wynosi dwa miesiące, podczas których wynagrodzenie zostanie zawieszone.

Nowe matki w Belgii mogą wziąć tylko 15 płatnych tygodni urlopu macierzyńskiego. Średni czynsz dla trzyosobowej rodziny wynosi 809,49 funtów, a media dodają kolejne 142,41 funtów.

Dania również zajęła niskie miejsce w rankingu, pomimo bardziej hojnego zasiłku macierzyńskiego, z kraju oferującego 20 tygodni urlopu macierzyńskiego płatnego do 599 euro (lub 508,07 funtów) za tydzień, w oparciu o indywidualne poprzednie zarobki.

Nowi ojcowie mogą również wziąć dwa tygodnie wolnego na tym poziomie wynagrodzenia, a mieszkańcy Danii mogą również wziąć 32 tygodnie wspólnego urlopu rodzicielskiego, aby cieszyć się czasem z dzieckiem. Jednak biorąc pod uwagę koszty życia dla nowych rodzin (przeciętny czynsz za trzy łóżka kosztuje 1 130,19 funtów, do tego dochodzą media w wysokości 151,73 funtów i prywatna opieka nad dzieckiem w wysokości 358,86 funtów miesięcznie) Dania okazała się drogim rozwiązaniem w porównaniu z wieloma innymi miejscami.

Koszty prywatnej opieki nad dziećmi różnią się znacznie na całym świecie, w niektórych krajach, takich jak Holandia, płacą aż £1326.26 każdego miesiąca, aby wysłać swoje dziecko do prywatnego przedszkola. Na drugim końcu spektrum, nowi rodzice w Chorwacji okazały się być forking out najmniej na prywatnej opieki nad dziećmi, z ich miesięcznych kosztów pochodzących do £ 104.79.

Kraj Średni koszt opieki nad dzieckiem (prywatne przedszkole) miesięcznie (£)
Australia 1113.64
Austria 27.26
Belgia 461.75
Bułgaria 276.55
Kanada 703.89
Chorwacja 104.79
Cypr 289.06
Czechy 329.1
Dania 358.86
Estonia 161.35
Finlandia 264.86
Francja 528.28
Niemcy 281.01
Grecja 273.8
Węgry 209.5
Irlandia 807.03
Włochy 381.98
Łotwa 266.57
Litwa 333.20
Luksemburg 1036.26
Malta 316.52
Holandia 1326.26
Polska 210.98
Portugalia 283.45
Rumunia 295.94
Słowacja 327.78
Słowenia 335.86
Hiszpania 304.70
Szwecja 106.83
UK 969.57
USA 862.98

Jak wypada Wielka Brytania w zestawieniu?

Patrząc na Wielką Brytanię w rankingach, niestety nie wyszliśmy na czoło, a krajowi temu niewiele brakuje do znalezienia się w dolnej piątce listy.

Obecnie w Wielkiej Brytanii ustawowy urlop macierzyński (SML) wynosi 52 tygodnie, na co składa się 26 tygodni zwykłego urlopu macierzyńskiego oraz 26 dodatkowych tygodni zasiłku macierzyńskiego1.

Statutory Maternity Pay (SMP) otrzymujesz przez okres do 39 tygodni urlopu, składa się on z:
- 90% Twoich średnich tygodniowych zarobków (przed opodatkowaniem) przez pierwsze 6 tygodni.
- £156.66 lub 90% średnich tygodniowych zarobków (w zależności od tego, która kwota jest niższa) przez następne 33 tygodnie

Dla porównania, oczekujący tatusiowie mogą wziąć do dwóch tygodni Statutory Paternity Leave (SPL), który jest płatny w wysokości £156.66 lub 90% średnich tygodniowych zarobków (w zależności od tego, która kwota jest niższa).

Jednakże, Shared Parental Leave jest dostępny dla nowych rodziców, pozwalając tacie wziąć trochę więcej wolnego czasu, a Ty możesz otrzymać wynagrodzenie za pierwsze 39 tygodni tego urlopu. Na przykład, nowa matka może wziąć 22 tygodnie urlopu macierzyńskiego i SMP, a następnie podzielić się 30 tygodniami Shared Parental Leave i 17 tygodniami Shared Parental Pay ze swoim partnerem.

Te dostępne tygodnie urlopu sprawiły, że Wielka Brytania zajęła wysokie miejsce w naszej tabeli, jednak wysokie koszty życia sprawiły, że zostaliśmy przesunięci w dół w ogólnym rankingu i niestety oznaczają, że rodzice mogą mieć problemy i być zmuszeni do powrotu do pracy wcześniej niż by chcieli.

W Wielkiej Brytanii średni czynsz za trzyosobowe łóżko wynosi 1 713 funtów miesięcznie, a dodatkowo media dodają 169,55 funtów do wydatków Brytyjczyków każdego miesiąca, pozostawiając niewiele miejsca na inne wydatki. Ci, którzy zdecydują się wysłać swoje dzieci do prywatnego przedszkola, również znajdą się wydając £969.57 każdego miesiąca na ten wydatek.

Polityka macierzyńska i ojcowska w Wielkiej Brytanii pozostawia wiele do życzenia, według Brytyjczyków

Pomimo stosunkowo dużej ilości dostępnych urlopów, Brytyjczycy nie są zbyt zachwyceni obecną ofertą Wielkiej Brytanii.

Zapytaliśmy 2,000 dorosłych Brytyjczyków o ich opinię na temat kraju obecnych polityk Statutory Maternity i Paternity Leave i okazało się, że pozostawiają one wiele do życzenia z Brytyjczykami, ponieważ jedna trzecia (31%) uważa, że obecny SMP jest "mniej niż odpowiedni".

Prawie dziesięć procent więcej kobiet niż mężczyzn (35% vs 28%) stwierdziło, że nie wierzy, że Statutory Maternity Leave oferowany w Wielkiej Brytanii nie jest wystarczająco dobry.

Na pytanie o politykę Statutory Paternity Leave, która pozwala partnerom na wzięcie jednego lub dwóch tygodni urlopu, prawie połowa Brytyjczyków (47%) uważa, że obecna oferta nie jest wystarczająco dobra dla nowych ojców.

Obecnie w Wielkiej Brytanii ustawowy urlop adopcyjny pozwala osobom adoptującym dziecko cieszyć się do 52 tygodni wolnego od pracy, z pewnym wynagrodzeniem przez 39 tygodni - co jest prawie identyczne z ofertą w ramach brytyjskiego pakietu urlopu macierzyńskiego.

Jednak pomimo tego, że te polityki są bardzo podobne, patrząc na politykę obowiązującą w zakresie ustawowego urlopu adopcyjnego (SAL), jesteśmy bardziej przychylni, ponieważ nieco ponad jedna trzecia uznała, że stawki urlopu i wynagrodzenia w ramach SAL są odpowiednie. Dla porównania, nieco ponad jedna piąta Brytyjczyków (22%) stwierdziła, że oferta dla rodziców adopcyjnych jest nieodpowiednia.

Jeśli chodzi o Shared Parental Leave w Wielkiej Brytanii, czyli politykę, która pozwala rodzicom dzielić między siebie do 50 tygodni urlopu i 37 tygodni wynagrodzenia w pierwszym roku po urodzeniu dziecka, sześciu na dziesięciu (61%) twierdzi, że są zadowoleni z oferty, którą mamy obecnie.

Z czego zrezygnowalibyśmy, aby mieć więcej urlopu macierzyńskiego lub ojcowskiego?

Zapytaliśmy również Brytyjczyków o to, z jakich udogodnień w pracy byliby skłonni zrezygnować lub pójść na kompromis, aby uzyskać bardziej hojny pakiet urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego lub adopcyjnego. Nasza ankieta wykazała, że wielu z nas niechętnie podchodzi do pomysłu zamiany czegokolwiek w celu uzyskania lepszego pakietu.

Siedmiu na dziesięciu (69%) stwierdziło, że wolałoby mieć konkurencyjną pensję niż rozszerzoną politykę urlopu macierzyńskiego, ojcowskiego lub adopcyjnego w swojej pracy.

Chociaż nie jest to przypadek dla wszystkich. W rzeczywistości mężczyźni częściej cenili sobie rozszerzony pakiet macierzyński lub ojcowski, a ponad jedna trzecia (37%) stwierdziła, że wolałaby, aby zaoferowano im go zamiast wyższej pensji (w porównaniu z 26% kobiet).

Jeśli chodzi o nasze priorytety w pracy, samochód służbowy i prywatna opieka zdrowotna okazały się być bardziej cenione przez większość (66%) Brytyjczyków. Niewiele mniej niż jedna trzecia (31%) wolałaby, aby ich firma oferowała rozszerzony pakiet ojcowski lub macierzyński zamiast konkurencyjnego ekwiwalentu za roczny urlop.

Dwie trzecie (64%) dorosłych Brytyjczyków bardziej doceniło by nawet firmowe dni wolne od pracy.

Mniej niż jedna czwarta ankietowanych (22%) stwierdziła, że ich obecna firma oferuje już znaczną liczbę dodatków i świadczeń pracowniczych, oprócz rozszerzonego pakietu macierzyńskiego lub ojcowskiego.


Wniosek

Widać wyraźnie, że nie wszystkie kraje są zbudowane jednakowo, jeśli chodzi o politykę rządu w zakresie urlopu macierzyńskiego i ojcowskiego, w niektórych miejscach nie ma żadnej oficjalnej polityki, a w innych rodzice mogą wziąć ponad rok wolnego, aby być z dzieckiem.

A kiedy spojrzysz na zmienne, takie jak wspólny urlop rodzicielski, koszty życia i opieki nad dziećmi w każdym kraju, oczywiste jest, że niektórzy nowi rodzice mogą być w lepszej sytuacji niż inni.

Dla tych z nas, którzy chcą założyć rodzinę, może być atrakcyjne, aby udać się gdzie indziej i uzyskać najwięcej za swoje pieniądze, ale każdy ekspatriant powinien dokładnie zapoznać się z polityką wybranego kraju przed dokonaniem wielkiego ruchu. Mogą istnieć szczególne warunki, które pracownicy muszą spełnić, aby uzyskać dostęp do tych świadczeń związanych z urlopem macierzyńskim lub ojcowskim, więc warto zrobić badania przed podjęciem skoku!

Dla każdego, kto myśli o przeprowadzce w celu założenia rodziny, pamiętaj, aby przed wyjazdem zaktualizować swoje wizytówki i papeterię firmową, aby odzwierciedlić zmianę adresu i upewnić się, że wszyscy będą mogli pozostać w kontakcie.

My w instantprint chcemy pogratulować Ci nowej przygody (czy to przeprowadzki za granicę czy narodzin dziecka)!

Dlaczego nie wydrukować z nami kartek pożegnalnych lub zaproszeń na przyjęcia pożegnalne: https: //www.instantprint.co.uk/cards-and-invites

Inspirację dla nowych wizytówek znajdziesz tutaj: https://www.instantprint.co.uk/business-cards

A wszystkie potrzeby w zakresie papeterii firmowej można znaleźć na stronie: https://www.instantprint.co.uk/business-stationery

Źródła:
Numbeo wykorzystano do określenia kosztów czynszu, mediów i opieki nad dziećmi oraz średnich wynagrodzeń
1 https://www.gov.uk/maternity-pay-leave/leave
Źródła dla rankingów

- Australia
o https://www.fairwork.gov.au/leave/maternity-and-parental-leave/paid-parental-leaveEmployees mogą otrzymać Parental Leave Pay (PLP) od rządu australijskiego oraz płatny urlop rodzicielski od pracodawcy."
- Austria
o https://www.migration.gv.at/en/living-and-working-in-austria/working/leave-annual-leave-parental-leave-etc/#:~:text=Matki%20i%20ojcowie%20są%20uprawnieni,urlop%20rodzicielski%20jest%20dwumiesięczny.
- Belgia
o https://www.expatica.com/be/healthcare/womens-health/having-a-baby-in-belgium-100241/#maternity
o https://www.thevillage.be/admin-rights/types-of-leave/parental-leave/"
- Bułgaria
o https://www.angloinfo.com/how-to/bulgaria/healthcare/pregnancy-birth/maternity-leave
- Kanada
o https://www.canada.ca/en/services/benefits/ei/ei-maternity-parental.html
- Chorwacja
o chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.leavenetwork.org/fileadmin/user_upload/k_leavenetwork/country_notes/2017/Croatia_2017_final_corrected.pdf
- Cypr
o chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.leavenetwork.org/fileadmin/user_upload/k_leavenetwork/country_notes/2020/PMedited.Cyprus.with_supplement.31aug2020.pdf
- Czechy
o https://www.expats.cz/czech-news/article/maternity-leave-in-the-czech-republic
- Dania
o https://www.oresunddirekt.se/en/working-in-denmark/family-and-parenting/parental-leave-when-working-in-denmark#:~:text=Długość%20of%20parental%20leave%20w,tygodniach%20od%20urodzenia.
- Estonia
o https://medium.com/@kristelkruustuk/maternity-leave-is-it-really-abnormally-long-in-estonia-13c9314e3e05
- Finlandia
o https://www.kela.fi/web/en/maternity-allowance
- Francja
o https://www.theguardian.com/world/2020/sep/23/france-doubles-paid-paternity-leave-to-28-days
- Niemcy
o https://handbookgermany.de/en/parental-leave#:~:text=Każdy%20rodzic%20może%20podjąć%20podopiecznego,matka%20musi%20zostać%20w domu.
- Grecja
o chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.leavenetwork.org/fileadmin/user_upload/k_leavenetwork/country_notes/2020/PMedited.Greece.with_supplement.31aug2020.pdf
- Węgry
o https://www.papayaglobal.com/countrypedia/country/hungary/#:~:text=Parental%20Leave&text=This%20leave%20is%20paid%20at,working%20days%20for%20two%20children
- Irlandia
o https://www.citizensinformation.ie/en/employment/employment_rights_and_conditions/leave_and_holidays/parental_leave.html
- Włochy
o https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1116&langId=en&intPageId=4618
- Łotwa
o chrome-extension://efaidnbmnnnibpcajpcglclefindmkaj/https://www.leavenetwork.org/fileadmin/user_upload/k_leavenetwork/country_notes/2018/FINAL.Latvia2018.pdf
- Litwa
o https://boundlesshq.com/guides/lithuania/leave/
- Luksemburg
o https://www.justarrived.lu/en/kids-and-family/conge-maternite-et-parental/
- Malta
o https://gvzh.mt/insights/paternity-leave-in-malta-is-change-around-the-corner/#:~:text=Według%20maltańskiego%20prawa%2C%20ciężarne,są%20opłacane%20przez%20rząd.
- Holandia
o https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1122&langId=en&intPageId=4987#:~:text=You%20have%20the%20right%20to%20at%20least%2010%20weeks'%20maternity,extended%20for%20a%20multiple%20birth
- Polska
o https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1124&langId=en&intPageId=4719
- Portugalia
o https://www.expatica.com/pt/healthcare/womens-health/having-a-baby-in-portugal-105360/#:~:text=for%20more%20information.-,Parental%20leave%20in%20Portugal,(six%20weeks)%20after%20birth.
- Rumunia
o https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1126&intPageId=4746&langId=en#:~:text=Ten%20okres%20jest%20zrobiony%20poprzez%20dziecko%20jest%20obowiązkowy
o https://www.globalization-partners.com/globalpedia/romania-employer-of-record/#Maternity-Paternity-Leave-in-Romania
- Słowacja
o https://www.slovensko.sk/en/life-situation/life-situation/_maternity-leave-and-parental-l#:~:text=In%20connection%20with%20childbirbirth,maternity%20leave%20for%2043%20weeks.
o https://www.euraxess.sk/en/main/info/working/employment/maternity-leave-family-care
- Słowenia
o https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1128&langId=en&intPageId=4775#:~:text=Każde%20z%20rodziców%20jest,rodzicem%20lub%20opiekunem%2Foster%20rodzica.
- Hiszpania
o https://www.expatica.com/es/working/employment-law/maternity-leave-spain-105033/
o https://www.safeguardglobal.com/resources/blog/paternity-leave-in-spain
- Szwecja
o https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=1130&intPageId=4808&langId=en#:~:text=Zasiłek rodzicielski%20jest%20240%20dni,został%20przyjęty%20dla%20dziecka.
- WIELKA BRYTANIA
o https://www.gov.uk/parental-leave/entitlement#:~:text=Parental%20leave%20is%20unpaid.,unless%20the%20employer%20agrees%20other).
o https://www.gov.uk/employers-maternity-pay-leave
- USA
o https://www.footholdamerica.com/faqs/how-long-for-us-maternity-leave/#:~:text=Jednakże%2C%20Family%20Medical%20Leave,nie%20wymaga%20zapewnienia%20płatności.