Rząd ogłasza, że 1 miliard funtów zostanie udostępniony małym firmom, aby pomóc w rozwoju. Czy to kolejny chwyt PR-owy, czy pieniądze będą naprawdę dostępne?

Rząd ogłosił w poniedziałek, że przeznaczy 1 mld funtów na nowy, wspierany przez państwo "Bank Biznesu" w celu udzielania pożyczek małym firmom, które obecnie są pozbawione pożyczek od większych instytucji.
Bank, którego nazwa nie została jeszcze ustalona, miałby działać na rynku hurtowym i być wsparciem kapitałowym dla istniejących banków. To z kolei będzie działać jako zabezpieczenie, które, miejmy nadzieję, będzie wspierane przez kapitał i wsparcie do 10 miliardów funtów pożyczek udzielanych przez banki na głównych ulicach.
"Potrzebujemy nowego brytyjskiego banku biznesowego z czystym bilansem i zdolnością do szybkiego rozszerzenia akcji kredytowej dla producentów, eksporterów i firm o wysokim wzroście, które napędzają naszą gospodarkę" - powiedział Cable na konferencji partii Liberalnych Demokratów w Brighton, w południowej Anglii.
Pan Cable w ciągu ostatnich 2 lub 3 lat nie przestawał narzekać, że małe firmy muszą się rozwijać, a one są duszone przez brak dostępnych dla nich środków na ten cel. Ograniczony wzrost jest utrudnianie gospodarki i pozwalając sektora prywatnego, w szczególności małych firm do prosperowania będzie miał efekt domina do całej gospodarki i rozpocząć on tryby obracają się dla nas do podniesienia nas o tej recesji.
Vicky Redwood, główny ekonomista Wielkiej Brytanii w Capital Economics, powiedział, że zajmie to trochę czasu, aby uzyskać efekt, ale to był początek i zdecydowany ruch we właściwym kierunku.
"To nie jest to, aby uzyskać z ziemi natychmiast. Jest to coś, co może pomóc bardziej w perspektywie średnioterminowej niż krótkoterminowej," powiedziała.
"Od pewnego czasu istnieje obawa, że małe przedsiębiorstwa w Wielkiej Brytanii są szczególnie zależne od finansowania bankowego w większym stopniu niż w innych krajach i że dobrze byłoby rozwinąć inne formy finansowania dla małych firm. Jest to problem, a to powinno pomóc go rozwiązać" - dodał Redwood.
"Ale nie sądzę, by zrobiło to wiele, by poprawić ogólne perspektywy gospodarki w ciągu najbliższych 12 miesięcy".
"Kraj nie może utknąć na ruchomych schodach w dół, gdzie powolny wzrost lub jego brak oznacza większe deficyty prowadzące do kolejnych cięć i jeszcze wolniejszego wzrostu, Super-bogaci nie mogą przenieść swoich pałaców do Monako czy Szwajcarii, więc zajmijmy się tym i opodatkujmy ich tutaj" - powiedział Cable przy aplauzie.
FSB (Federacja Małych Przedsiębiorstw) powiedziała, że firmy rozpaczliwie potrzebują pożyczek, aby móc się rozwijać. "W każdym kwartale tego roku około 40 procent firm, które próbowały uzyskać dostęp do finansowania, spotkało się z odmową" - powiedział przewodniczący FSB John Walker.
Ten bank biznesu ma wiele zagnieceń do wyprasowania i brzmi świetnie na papierze - ale jeśli jest jak 90% rzeczy, które wychodzą z ust Vince'a Cable'a, to z pewnością jest to gofry chwytające za nagłówki! Naprawdę szkoda, bo jestem pewien, że jest on miłym facetem z dobrymi intencjami, ale nie zawsze ma poparcie decydentów, którzy pomagają mu realizować jego pomysły. (Danny Molt)

Dean Williams

Dean Williams jest blogerem zajmującym się projektowaniem i marketingiem, pracującym dla Print-Print Limited, promującym biznes i budowanie marek poprzez wysokiej jakości marketing drukowany. Jeśli jesteś zainteresowany promocją małego biznesu, skontaktuj się z nami hello@print-print.co.uk